Prezidentský pár Miloš a Ivana Zemanovi přijíždějí do Karlovarského kraje na svou v pořadí třetí návštěvu. Na třídenním programu pracoval několik týdnů předem tým úředníků z hejtmanství ve spolupráci s Hradem. To, kam se prezident podívá, bylo v podstatě na kraji. A stejně jako v předchozích letech vznikl i samostatný program pro první dámu.

Při minulých cestách prezidenta byla ve scénáři setkání se starosty a obyvateli měst a obcí, prohlídky firem a besedy se studenty. V tomto duchu byl připraven i program letošní. Zeman se setká s vysokoškoláky v Chebu. Podívá se do Nejdku, Kynšperku nad Ohří či Františkových Lázní. Z firem navštíví například strojírny Rotas Rotava.

Ceremoniály, oficiality


Pondělí 10:30 – Zahájení návštěvy a přivítání prezidentského páru hejtmanem na krajském úřadu.
 V průběhu každého dne zápisy do pamětních knih ve většině navštívených míst, dekorování praporů,
předávání darů atd.
 Středa 15:30 – závěrečná tisková konference v Zámeckém pivovaru Chyše.

Slavnostní obědy 
a večeře


Pondělí 12:40 – Statek Bernard, Královské Poříčí – oběd s regionálními poslanci a senátory.
 Pondělí 19:00 – Grandhotel Pupp, K. Vary – večeře s významnými osobnostmi kraje.
 Úterý 13:40 – Imperial, Fr. Lázně – oběd s významnými podnikateli z regionu.

Jednání 
s odbornou veřejností


Pondělí 11:00 – jednání s krajskými zastupiteli, řediteli příspěvkových organizací a krajských institucí.
 Pondělí 11:45 – setkání s představiteli sociálních služeb v Karlovarském kraji.
 Úterý 12:10 – setkání s vedením Ekonomické fakulty ZČU v Chebu.

Besedy s občany


Pondělí 16:45 – Nejdek, v prostorách kina.
 Úterý 11:05 – Kynšperk nad Ohří, sál pivovaru.
 Úterý 12:35 – Cheb (se studenty v posluchárně ZČU). 
Úterý 17:00 – Františkovy Lázně, Divadlo B.Němcové.
 Středa 10:50 – Bochov, kulturní dům.
 Středa 12:20 – Chyše, sokolovna.

Exkurze, návštěvy


Pondělí 14:35 – Rotava, návštěva podniku Rotas strojírny.
 Úterý 10:30 – Kynšperk nad Ohří, prohlídka Kynšperského pivovaru.
 Úterý 15:15 – Františkovy Lázně, setkání s vedením a zaměstnanci Lázní Františkovy Lázně. 
Středa 13:05 – Chyše, Zámecký pivovar.

Program první dámy


Pondělí 11:15 – Domov pro děti do 3 let, Karlovy Vary. 
Pondělí 16:10 – Vila Lützov, Karlovy Vary. 
Úterý 10:45 – Skanzen Doubrava, Lipová.
Úterý 11:35 – Státní zámek Kynžvart.
Středa 12:20 – Národní památka Věž smrti, Ostrov.

Slib není jen pouhé slovo
Karlovarský kraj Když loni v dubnu prezident Miloš Zeman z Karlovarského kraje odjížděl, zavázal se k několika slibům. Ovšem stejně tak zavázal hejtmana Martina Havla (ČSSD), aby dostál tomu, na čem se společně domluvili. A to bylo vybudování hospice, který v kraji dosud chyběl. Prezident hejtmanství kárat nemusí. Na hospic kraj uvolnil téměř 70 milionů a v Nejdku už připravuje rozšíření tamního zařízení následné rehabilitační a hospicové péče o osmnáct lůžek. Miloš Zeman dal výstavbě nového hospicu svou záštitu loni 27. srpna a práce by měly začít už letos v září. Ovšem ani prezident na své sliby nezapomněl. Například z Pramenů, nejzadluženější obce v republice, odjížděl s ujištěním, že se sejde s ruskými investory a pomůže obci odblokovat komplikované podnikatelské vztahy. „Investory, kteří se o Prameny zajímali, si prezident pozval a schůzka se konala," informoval krajský úřad. Miloš Zeman slíbil i lobbing u silnice R6, ale zdůraznil, že není všemocný. Tato komunikace odolává politikům už desítky let. Stejně jako stále odkládaná oprava Císařských lázní, jejichž neutěšený stav prezident loni zmínil.

Na tři dny návštěvy hlavy státu se hejtmanství připravuje měsíc

Karlovarský kraj Prezident Miloš Zeman s chotí stráví v Karlovarském kraji tři dny. Přijíždí dnes a odjíždí ve středu. Návštěvě hlavy státu ale předchází měsíc intenzivních příprav úředníků hejtmanství, kteří ladí všechny detaily pobytu prezidenta v kraji, jsou v neustálém kontaktu s Kanceláří prezidenta. Stopáž prezidentské obhlídky kraje musí klapnout na minutu. Zbytečnou servilitu úředníci odmítají. „Chceme, aby se kraj před prezidentem prezentoval v tom nejlepším světle, to není nic, za co bychom se museli stydět," vysvětlují leckdy až hektickou snahu, aby se hlava státu cítila v Karlovarském kraji co nejlépe.

„Prezident republiky přijíždí do kraje na pozvání hejtmana Martina Havla (ČSSD). Ten tedy připraví návrh míst, která by chtěl hlavě státu ukázat. Jednotlivé cíle návštěvy potom společně sladí a upřesní kancelář hejtmana s Kanceláří prezidenta. Jakmile byla návštěva prezidenta v Karlovarském kraji během ledna potvrzena, začali jsme s prvními přípravami. Skutečně intenzivně na nich pracujeme měsíc, kdy jsme v kontaktu se starosty měst a obcí, které pan prezident navštíví, se zástupci firem, zajišťujeme ubytování, stravování, pozvánky pro účastníky společných akcí. Každoročně se snažíme naplánovat každou část prezidentovy cesty tak, abychom byli všude včas, opravdu na minutu přesně. Proto také před návštěvou například probíhá tak zvaný ostrý nájezd, kdy si i řidiči musí upřesnit trasu a dojezd do všech míst," vysvětlila Jana Pavlíková, krajská mluvčí. Náklady za pobyt prezidenta i jeho manželky Ivany leží tedy na bedrech kraje, vloni se vyšplhaly na pět set tisíc korun. Už tradičně kraj chystá pro prezidentský pár dárky. Vloni prezident Zeman od hejtmana Havla mezi jiným obdržel porcelán a unikátní knihu o historii houslařství. Čím bude obdarován při současné návštěvě, o tom kraj, stejně jako vloni, mlčí. „Je to překvapení," odmítla zveřejnit podrobnější informace krajská mluvčí. Stejně jako hejtmanství mají pro prezidentský pár dary připraveny i starostové obcí a měst v kraji, do nichž prezident při letošní návštěvě zavítá. Nelze ale příjezd prezidenta charakterizovat jako cestu odpočinkovou. Je ryze pracovní a dny nabité návštěvami měst, firem, škol a debatami s podnikateli, politiky i místními lidmi.

Podruhé za deset let

Nejdek - Město Nejdek připravuje návštěvu prezidenta republiky společně s Krajským úřadem Karlovarského kraje. Na programu dnešního odpoledne má v Nejdku prezident Miloš Zeman setkání s pozvanými hosty, především představiteli města a zástupci podniků a škol. Poté proběhne setkání s občany. Na obě setkání je vyhrazen čas 75 minut.

„Setkání se zastupiteli proběhne v čítárně knihovny, kde jsme při této příležitosti vylepšili vstupní chodbu, na setkání s občany v kině jsme opravili povrch dvora, kam přijede prezidentská limuzína. Po organizační stránce musí hlavně městská policie zajistit bezproblémový příjezd a odstavení doprovodných automobilů. Samozřejmě vlajky, městský znak, výzdoba v kině a dárek. Ten, který připravujeme, bude dobrý, víc neprozradím," okomentoval chystání Nejdeckých na příjezd hlavy státu starosta Lubomír Vítek. Na delší diskuse a rozhovory představitelů města a prezidenta Miloše Zemana nebude příliš času. „Osobně jen panu prezidentovi řeknu, že je druhým českým prezidentem, se kterým se setkávám. A že ve městě Nejdek od jeho založení byli pouze tři nejvyšší představitelé státu. Návštěva prezidenta mě těší, protože předpokládám, že jej na Nejdku něco zaujalo. Za posledních deset let je druhou hlavou státu, která do Nejdku zavítala," doplnil starosta Vítek.

Město se pochlubí novými náměstími

Kynšperk nad Ohří - Přípravy na příjezd prezidenta republiky Miloše Zemana vrcholí v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Ten tam přijede v úterý ráno a kromě setkání s představiteli města se setká v tamním pivovaru i s občany, a to od 11.05 do 11.45 hodin.

„Myslím si, že právě setkání s občany je to nejdůležitější. Lidé chtějí s panem prezidentem podiskutovat a zeptat se ho třeba na uprchlickou krizi," říká starosta města Tomáš Svoboda. Samotné město se přitom bude chtít pochlubit významnými investicemi, mezi které patří například rekonstrukce obou náměstí. Jen u pozitiv ale nezůstane. „Upozorním pana prezidenta, že tu chybí logistika, respektive propojení na Prahu. Trápí nás také odliv mladých lidí, což s tím souvisí," doplnil. Kynšperk má připravený dárek pro Miloše Zemana. Co to bude, ale starosta prozradit nechce.

Je to pocta pro lázně

Františkovy Lázně - I občané Františkových Lázní a okolí se mohou těšit na prezidentskou návštěvu. V pátek ještě vedení města dolaďovalo poslední detaily. „Vnímám návštěvu prezidenta republiky jako čest pro naše město, že si ho vybral jako jednu ze zastávek v našem kraji," uvedl Otakar Skala, starosta Františkových Lázní. „Neočekávám od ní žádné konkrétní přísliby, protože prezident není zákonodárce a já ho nehodlám zatěžovat záležitostmi, které se týkají tvorby zákonů," poznamenal starosta.

Jak sám uvedl, těší ho, že budou mít občané města i zastupitelé jedinečnou příležitost se s hlavou státu setkat.

„Rád bych znal jeho názory na vnitrostátní politiku, ale i na zahraniční dění. S radostí mu představím naše město a jeho strukturu jak obyvatel, tak i podnikatelů. Chci mu také říct, co se v našem městě léčí a jaké jsou naše hlavní plány pro rozvoj Františkolázeňska a jeho okolí," dodal starosta s tím, že dar pro prezidenta bude typický městský výrobek pochoutka. Co to bude, neprozradil.

Prezidentská návštěva bude v Bochově poprvé

Bochov - Na historicky první návštěvu hlavy státu se mohou těšit také Bochovští. Sem Miloš Zeman zavítá na besedu s občany ve středu 9. března. Místem konání bude místní kulturní dům, který se otevře diskusím v 10:50. Samo vedení města je pak na Zemanův příjezd rovněž připraveno. „Kulturní dům jsme uklidili a připravili zázemí pro příchod občanů i členů prezidentova doprovodu. Po městě jsme vylepili plakáty, aby byl o události každý informován," informoval bochovský starosta Miroslav Egert s tím, že co se týče projednávaných otázek, nechá se radnice inspirovat dotazy plynoucími z diskuse s občany.

„Máme pro něj připraven i malý dárek. Jedná se o překvapení, ale mohu prozradit, že to bude něco regionálního, spjatého s Bochovem," doplnil a dodal, že také půjde o jeho první setkání s prezidentem Zemanem.

Pouť skončí v Chyši

Chyše - Poslední zastávkou Miloše Zemana v Karlovarském kraji bude městečko Chyše, kde se setká s občany ve 12:20 v místní sokolovně. Přibližně o pětačtyřicet minut později se pak on i se všemi, kteří jej doprovází, přesune do Zámeckého pivovaru.

„Návštěva takto významné osobnosti nás těší. Máme připravenu i drobnou pozornost. Co to bude, ale zatím nechci prozrazovat," uvedl starosta Chyše Miroslav Dorňák.

Prezidentovu pouť po našem regionu následně zakončí pracovní oběd s hejtmanem Martinem Havlem. „Na vše jsme připraveni. Uklidili jsme, přijali některá bezpečnostní opatření a dále se snažíme, aby také vše klaplo po organizační stránce. Na oběd k nám totiž dorazí kolem šedesáti lidí," dodal majitel zámku a Zámeckého pivovaru Vladimír Lažanský.