Donedávna pro mnohé zcela zapomenutý a neznámý památník ženského koncentračního tábora ve Svatavě – Podlesí začíná být hojně navštěvován. A vedení městyse Svatava přiznává, že se v okolí památníku sem tam objevil náznak černé skládky. Tomu chce Svatava zabránit, a naopak postarat se o ještě důstojnější okolí památného místa.

„Nepořádek chceme zlikvidovat a upravit celé prostranství, aby okolí památníku mělo důstojný vzhled. Také plánujeme, že na okraje přidáme několik laviček," uvedl starosta Svatavy Václav Kasl. Díky rozšiřování sítě cyklostezek začíná být památník stále více navštěvován. Během léta sem jezdí velké skupiny cyklistů, kteří se chtějí podívat na místo, kde za války stával ženský koncentrační tábor.

„Bydlím opodál a není výjimkou skupina dvaceti cyklistů. Ti si pročtou informace a pak o nich diskutují a nemají si ani kam sednout," dodal Kasl. Z lesíku nad pomníkem se podle něj stávala džungle. Některé lidi to začalo podněcovat ke skládce. Podle starosty toho nebylo moc, ale když prý začne jeden, přidá se další.
O zvelebení bezprostředního prostranství pietního místa se postarali i pracovníci sociálního podniku Srdce a čin, o.p.s., kteří nejen prosekali hustý porost, ale také vyčistili zanesenou vodní strouhu podél budovy chráněného bydlení pro seniory. Během prací navíc objevili spoustu nepořádku, co sem lidé za poslední léta nanosili.

Také starosta městyse Svatava Václav Kasl přiznává, že se v lesíku objevilo několik malých skládek. A právě tomu by měl být nyní konec.
Vlastimil Drašar, který vede pracovní partu Srdce a čin, ukazuje, jak lesík výrazně prokoukl. „Některými místy nešlo ani projít. A to je typická práce pro nás. Potom nás těší, když místo po našem zásahu vypadá lépe," usmál se Drašar a pustil se s plotostřihem do úpravy okrasného živého plotu podél památníku.

Ženský koncentrační tábor, jenž byl pobočkou bavorského lágru Flossenbürg, stával ve Svatavě – Podlesí v letech 1943 až 1945. Po osvobození americkou armádou sloužil několik týdnů jako ubytovna pro repatriované italské vězně a následně byl na příkaz amerického velení z důvodu obav ze šíření nemocí spálen.

V roce 2000 zde byly provedeny rozsáhlé úpravy okolí památníku, včetně opravy sochy akademickým sochařem na náklady Svatavy. V červenci téhož roku se pak u památníku ženského tábora uskutečnila návštěva bývalých vězeňkyň z Francie.