Téměř po půl roce mají Karlovy Vary novou vládnoucí koalici. Tu společně s Karlovarskou občanskou alternativou (KOA) tvoří TOP09, pět nezávislých zastupitelů a nově také ODS. V osmatřicetičlenném zastupitelstvu tak tato koalice bude mít třiadvacet hlasů, tedy většinu.

Dosud opoziční ODS, která až do voleb v roce 2010 vládla městu společně s ČSSD, získala post prvního náměstka primátora pro majetek. Tím byl včera zvolen Petr Bursík. Ten poděkoval za důvěru a zdůraznil, že nemá v úmyslu zametat žádné kauzy pod koberec. Ve funkci zůstává primátor Petr Kulhánek (KOA), i náměstci Jiří Klsák (KOA) a Jaroslav Růžička (nezávislý).

Proti účasti ve vládnoucí koalici byli zastupitelé z hnutí O co jim jde, kteří tak přešli do opozice, a také bývalý koaliční náměstek Jiří Kotek (Alternativa).

„Vítám ODS zpět u moci. Stalo se právě to, proti čemu jsme ještě v opozici bojovali. Voliči dali jasně najevo, že v Karlových Varech chtěli změnu. Koalice K20 půl roku pracovala. Nyní jste nečinní a váš přístup k řešení kauz je impotentní,“ vytkl bývalým koaličním kolegům Kotek, který primátora Kulhánka nazval panem KOA a novou koaliční smlouvu s ODS cárem papíru.

„KOA nemá problém s rozvrácením koalice, to ostatně už jednou učinila, když před rokem vystoupila z K20. Několikrát jsem na to poukazoval a jsem rád, že nyní je jasné, kdo ovládá toto město, a kdo jsou hybatelé našich zastupitelských loutek,“ uvedl Kotek.

A zároveň vyzval svého bývalého kolegu, tedy náměstka Růžičku, aby na tento post rezignoval. „Byl jste zvolen za Alternativu a jste tak vázán našimi volebními sliby. Těm jste se nyní zpronevěřil,“ zdůraznil Kotek.

Růžička rezignovat odmítl a zastupitelé pak plynně zvolili členy devítičlenné rady s tím, že čtyři členové jsou uvolnění. Návrh zastupitele Josefa Murča (KSČM), aby rada byla jedenáctičlenná, většinou hlasů odmítli.