VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Došlo na nejhorší. Evropské miliony do kraje teď nepotečou

Cheb, Karlovarský kraj - Projekt Turistické využití levého břehu Ohře je ohrožený. Cheb jej sám financovat nebude

7.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Přesně to se stalo v případě čerpání evropských dotací Karlovarskému a Ústeckému kraji. Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo financí pozastavily Regionální operační program Severozápad.V Chebu jsou tak ohroženy dva projekty.

Pozastavení programu v praxi znamená, že úřad nebude například vyplácet dotace příjemcům nebo nebude přijímat nové projekty. Jako důvody pozastavení čerpání evropských dotací ministerstva uvedla policejní vyšetřování bývalého ředitele Úřadu Regionální rady ROP Severozápad Petra Kušnierze, audit společnosti Deloitte, který zjistil v programu Severozápad pochybení u všech pětatřiceti kontrolovaných projektů, podezření na netransparentní hodnocení projektových žádostí a také obvinění z klientelismu, která vznesl bývalý úředník programu Leo Steiner.

„S ohledem na výše uvedené a s cílem minimalizovat případný negativní finanční dopad na ROP Severozápad vás žádáme, aby Výbor Regionální rady soudržnosti Severozápad na nejbližším zasedání rozhodl s okamžitou platností o pozastavení vyhlašování nových výzev, o pozastavení schvalování projektů Výborem Regionální rady a podepisování smluv o poskytnutí dotace," žádají Jiřího Šulce (ODS), předsedu Regionální rady regionu soudržnosti, Daniel Braun, první náměstek ministra pro místní rozvoj, a Jan Gregor, náměstek ministra financí. Podle Martina Havla (ČSSD), náměstka hejtmana, je pozastavení výzvy seriózní. „Riziko je příliš velké. Je třeba odstranit věci, které jsou obecně vnímané jako negativní, a rychle pracovat na obnovení plateb a certifikací projektů. „Na Výboru rady soudržnosti budu hlasovat pro," dodal.

A co bude pozastavení dotací znamenat pro Cheb?

„Ohroženy jsou v případě našeho města dva projekty," potvrdila mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. Podle jejích slov jde hlavně o Turistické využití levého břehu Ohře, kde se způsobilé výdaje odhadují na téměř 174,15 milionu korun a přislíbená dotace byla ve výši 148 milionů korun. Projekt je ve fázi výběrového řízení na dodavatele stavby, které zatím nebylo ukončeno. A pracovat by se zde patrně ani nezačalo. „Tolik touženou a dlouho připravovanou revitalizaci území naproti Krajince bychom z vlastního rozpočtu nebyli schopni financovat," sdělila mluvčí.

Vedle toho by se pozastavila také tvorba Interaktivní encyklopedie města Chebu. V tomto případě měla dotace činit 1,23 milionu korun a projekt byl těsně před podpisem smlouvy s dodavatelem. Chebští i přesto doufají, že budou dojednané dotace vydány dodatečně.

Zavřený dotační kohoutek způsobí problémy také v Karlových Varech.

Podle primátora Petra Kulhánka by to znamenalo neproplacení v současné době dokončovaného projektu výstavby krytého plaveckého bazénu, tedy výpadek více než čtvrt miliardy v rozpočtu příštího roku. „Také je zastaveno přijímání nových projektů, nemohli bychom tedy začít stavět připravované Centrum zdraví a bezpečí a halu pro míčové sporty. Sice máme uzavřenu smlouvu na celý Integrovaný plán rozvoje města, který s těmito projekty také počítá, ale nedodržení smlouvy bychom v takovém případě nezpůsobili my jako příjemce dotace," uvedl primátor. Ten stále doufá, že se tento černý scénář nenaplní. „Ve formulacích jsem si všiml slov ‚pozastavení' a ‚dočasné´, zásadní otázkou tedy zůstává, jak dlouho bude ono pozastavení trvat a co po něm bude následovat."

Vedení Karlovarského kraje chybí k proplacení dvou projektů, tedy u ISŠTE Sokolova a ostrovské průmyslovky, 191 milionů, a bude se snažit, aby čerpání dotací bylo obnoveno co nejdříve. Evropští komisaři skončí s kontrolou projektů v pátek a závěrečnou zprávu podají v červnu.

„Na jejím základě bude rada konat. Toto stanovisko bude důležité. Pokud pak nepřesvědčíme kontrolní orgán, tedy Ministerstvo financí, o uvolnění dotací a certifikaci projektů, žadatelé budou bez peněz," uvedli náměstci Petr Navrátil a Martin Havel (oba ČSSD). Na dotaz, co by se stalo, kdyby se ROP už nerozběhl, uvedl, že na ni není právní nárok. „Tak to stojí ve smlouvě, kterou žadatel podepisuje," zdůraznil Navrátil. 

Autor: Ivana Kalinová, Václava Simeonová

7.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení