Plzeňský a Karlovarský kraj drží v republice neblahé prvenství. Obyvatelé obou krajů nejvíce z celé republiky trpí rakovinou tlustého střeva a slinivky břišní. Sdělili to lékaři na plzeňském setkání členů výboru České gastroenterologické společnosti a České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně s gastroenterology z Plzeňského a Karlovarského kraje.

Nárůst výskytu rakoviny slinivky břišní se během čtyř desítek let v západních Čechách téměř zdvojnásobil. „Před čtyřiceti lety přibylo v Plzeňském kraji ročně devět nových případů na sto tisíc obyvatel, dnes už je to 22 pacientů ročně,“ upozornila vedoucí lékařka oddělení gastroenterologie z I. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Jana Koželuhová.

CHYBÍ ONKOLOGOVÉ

Podobně je na tom také Karlovarský kraj, který hlásí jen o pár případů méně. Proč jsou těmito vážnými onemocněními kraje zatíženy, lékaři zatím neurčili. „Zřejmě je to dané složením obyvatel a určitou genetickou zátěží, kterou však ještě nedokážeme identifikovat. Mísí se mnoho faktorů jako například stravovací návyky, stres a podobně,“ vysvětlila Koželuhová.

Podle ní je v Karlovarském kraji zároveň problém s onkologickou péčí. „Pociťujeme výrazný nedostatek klinických a radiačních onkologů, kteří by pacientům poskytli komplexní péči,“ sdělila lékařka.

„Naštěstí se začíná blýskat na lepší časy a v současné době jednáme o vytvoření komplexního onkologického centra,“ dodala. „Stejně tak jako u rakoviny tlustého střeva bychom chtěli zavést preventivní vyšetření (tzv. screening, pozn. red.) na rakovinu slinivky břišní. Na tom ale ještě musíme pracovat, je nutné určit rizikové skupiny a faktory,“ informovala gastroenteroložka.

„Rakovina tlustého střeva díky dvacetileté prevenci nezaznamenala tak prudký nárůst, avšak úmrtnost je stále vysoká,“ konstatovala Koželuhová a doplnila, že i přes možnost bezplatného vyšetření lidí od 50 let, se nechá vyšetřit pouze třetina pacientů.

KRÁTKÁ ČEKACÍ LHŮTA

Na lidi proto apeloval také gastroenterolog Ondřej Urban z Frýdku-Místku. „Obava ze screeningu je nesmyslná. Člověk, který se nechá řádně vyšetřit, má téměř jistotu, že se vyléčí,“ řekl Urban. Podle něj je na rozdíl od jiných evropských zemí v České republice relativně krátká čekací doba. „Pacient je objednán zhruba za jeden až maximálně tři měsíce. V čekací době je člověk sice vystaven psychologickému stresu, tím se však jeho prognóza nemění, protože nádor na střevě roste deset let,“ uzavřel odborník.