Řadu těžko uvěřitelných historek si musí každý rok vyslechnout detektivové pojišťoven od lidí, kteří je chtějí připravit o peníze. Navíc drzost, sebevědomí, ale i počet podvodníků roste.

„Muž z Karlovarského kraje, který řídil služební vozidlo, měl dopravní nehodu, kterou šetřila policie. Až 14 měsíců poté hlásil ztrátu 6 notebooků, které měly údajně vypadnout z vozu při inkriminované dopravní nehodě," popsal jeden z případů mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

„Šetřením jsme zjistili, že firma, pro kterou muž pracoval, po inventuře majetku postrádá 6 notebooků, za které muž odpovídal," poznamenal mluvčí.

Jen v Generali se pojistné podvody za poslední čtyři roky zdvojnásobily. Zatímco v roce 2010 jich detektivové podle Cívky evidovali 170, loni to bylo už 414.

„Karlovarský kraj ale patří dlouhodobě mezi regiony s nižším počtem pojistných podvodů. V loňském roce se jednalo o 25 případů za 2,7 milionu korun," uvedl pro Deník Cívka.

„Zejména na Sokolovsku převažují účelově sjednávaná životní pojištění s připojištěním úrazu denního odškodného, a to především u nízkopříjmových skupin obyvatelstva," doplnil mluvčí.

Allianz kvůli rostoucím podvodům nasadil i nový přístroj podobný detektoru lži. „Od letošního roku budeme mít k dispozici hlasovou analýzu telefonních hlášení. Přístroj, který původně vznikl pro armádní účely, pracuje podobně jako detektor lži. Místo tepu a potu se však zaměřuje na hlasovou křivku," popsal novinku mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Nejvíce se lidé snaží pojišťovnu obelstít při dopravních nehodách.

„Spouštěčem bývá zpravidla reálná škoda, kterou se pachatelé snaží uměle navýšit pro své obohacení," řekl Cívka.

Dominantní jsou podle něj podvody v pojištění motorových vozidel, ale významně rostou případy v pojištění osob.

„Pokus o pojistný podvod je obecně vnímán jako méně společensky nebezpečné jednání než například zpronevěra. Pachatelé pojistných podvodů si však často neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let," upozornil mluvčí Cívka.