Při této příležitosti pořádá 9. prosince výročně-vánoční koncert v Karlovarském městském divadle. Karlovarský soubor písní a tanců Dyleň založili v roce 1957 manželé Aleša a Miroslav Balounovi. Ti přišli jako učitelé do vysídleného pohraničí po druhé světové válce a začali zde sbírat a studovat autentický folklorní materiál. Založili nejprve dětský pěvecký sbor při základní škole, který posléze rozšířili i o složku taneční. Postupem času se z dětského kroužku stal dospělý soubor, který až do roku 1974 fungoval pod názvem Mládí.

Nový název Dyleň byl vybrán podle bájemi opředené hory v Českém lese nedaleko německých hranic. Po roce 1989, kdy pro mnohé soubory přišly těžké časy, začala Dyleň, která vždy fungovala samostatně a bez jakékoliv větší podpory zvenčí, prosperovat. V oblasti, jejíž tradice zpracovávala a zpracovává, v nejzápadnějším cípu Čech, není vztah k folkloru mezi obyvateli tolik zakořeněn jako třeba na Valašsku, Chodsku nebo jižní Moravě. Je tedy těžší najít si cestu do srdcí diváků písničkou z Karlovarska a jeho širšího okolí. Ale právě proto je tento folklor neotřelý, neoposlouchaný a oslovuje mnoho laiků i odborníků. Kdysi nevyhovující německé vlivy se stávají zajímavým prvkem v repertoáru souboru.

Dyleň vystupuje ve zrekonstruovaných karlovarských lidových krojích. Ve svém velmi rozsáhlém repertoáru má například písně a tance řemeslnické, taneční hry, mateníky, kolečka a především tance humorné. V současné době Dyleň sdružuje něco kolem stovky členů od tří až do 68 let, rozdělených do pěti tanečních a jedné hudební složky. Nejmenší děti tančí v Holoubátkách, pokračují do Blešek a s nástupem do školy přestupují do Dětského folklorního souboru. V těchto třech dětských složkách se děti s folklorem seznamují a kolem patnáctého roku nastupují do dospělého souboru Jelenů. Jeleni vznikli původně jako několik tanečních párů, které už vyrostly z dětského souboru, ale do dospělého se ještě nehodily. V současné době je jim kolem třiceti. Poslední a hlavní taneční složkou je takzvaný „Archiv“. Mnozí z nich jsou v souboru už od jeho založení!

Z vánočního koncertu souboru Dyleň.Zdroj: Archiv souboru

Tanečníky doprovází lidová muzika ve složení několika smyčců, klarinetu, flétny, harmoniky a dud. Dyleň se také může chlubit tím, že na jednom pódiu spolu vystupují nejen rodiče a jejich děti, ale dokonce i vnoučata. Dospělá i dětská složka se pravidelně účastní festivalů nejen doma, ale i v zahraničí. Do největší dálky se „dyleňáci“ podívali do Mexika, Malajsie, Izraele nebo na Severní Kypr. Od roku 1996 Dyleň organizuje vlastní Karlovarský folklorní festival, na který každoročně zve nejlepší soubory z celého světa a ze všech koutů Čech, Moravy a Slezska a který se stal neodmyslitelnou součástí kulturního života v Karlových Varech, ale i dalších městech kraje.

Ke svému jubileu si členové souboru pro diváky připravili koncert v Karlovarském městském divadle 9. prosince a nese název Rok s Dylení. Provedou diváky zvyky a tradicemi, které se udržovaly v západočeských staveních a chalupách během jednotlivých ročních období, a na konci naladí do poklidné vánoční atmosféry. Popřejme jim tedy, ať je dál baví zpívat, tancovat a hrát, a to aspoň dalších 60 let!

Lucie Josefa Lamačová