Jednalo již o sedmý ročník, ovšem poprvé zavítali hudebníci do lázeňské metropole. Během týdne mohli navštěvovat hudební přednášky nebo se přímo účastnit hudebních kurzů, jež vedli světově uznávání umělci rozličných žánrů. Nabídka byla vskutku široká i díky tomu, že se pořadatelům podařilo oslovit proslulou Berklee College of Music, což je největší nezávislá škola soudobé hudby ve světě, která pro letošní ročník nabídla své studenty a absolventy jako lektory hudebních kurzů.

Týden kurzů a přednášek za účasti studentů z celého světa byl zakončen dvoudenním festivalem, jejž hostilo letní kino.

Mezi hlavní hvězdy letošních Musicians patřil například britský bubeník Simon Phillip, známý především jako člen skupiny Toto. Ten se v Karlových Varech představil v pátek večer se svým projektem Protocol a novým albem Protocol IV. K vidění a poslechu tak byla mistrovská hudební partie pohybující se mezi žánry jazz, fusion, rock.

Z českých interpretů jmenujme třeba Dana Bártu, který byl se svou skupinou Illustratosphere příjemným zpestřením sobotního odpoledne mezi jinak čistě instrumentálními soubory. Diváky rovněž velmi zaujal izraelský multiinstrumentalista Adam Ben Ezra. Přestože vystupoval sám, dokázal se svým kontrabasem a různými doprovodnými nástroji vytvořit strhující podívanou za pomoci techniky zvané looping (nahrávání hudebního podkladu do smyčky).

Hlavní hvězdou sobotního večera byl ovšem Jordan Rudess, americký hráč na klávesové nástroje, známý především z kapely Dream Theater, který se již v pátek objevil na festivale a ochotně se fotil se svými fanoušky. Není bez zajímavosti, že kapelu Dream Theater založili dnes již bývalí studenti Berklee College of Music Mike Portnoy, John Myung a John Petrucci.

Rudess pro své vystoupení oslovil Karlovarský symfonický orchestr a společně se jim podařilo propojit prvky klasické hudby s tvrdšími žánry, jako jsou například rock a metal. Rudess prokázal své hráčské i skladatelské kvality, osvědčil se ovšem i jako sólový hráč a zpěvák, když přidal krátký hudební set již bez účasti symfoniků.

Na závěr se divákům představil americký kytarista Mark Lettieri se svým triem a předvedl velkolepou kytarovou show opřenou o výbornou rytmickou sekci. Kdo zůstal, nelitoval.

Lettieri dokázal, že patří mezi kytaristy světového formátu a že žádný žánr mu není cizí.

Pořadatele může mrzet pouze nepříliš kvalitní propagace, protože akce, jako byla tato, by jistě zasloužila početnější diváckou kulisu. S největší pravděpodobností se jednalo o nejlepší kulturní akci roku 2018 v Karlových Varech. Doufejme, že pořadatelé na Karlovy Vary nezanevřou a že v budoucnosti přivezou Musicians do lázeňského města znovu.

Aleš Kváča