Ocenění se týká domova pro seniory a domova se zvláštním režimem.

„Je to deklarace toho, jakým způsobem službu poskytujeme, a záruka, že naše služba má určitý standard,“ říká Lenka Antolová, ředitelka Sociálních služeb. Značku kvality uděluje zařízení Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Uděluje se v oblasti stravování, péče, ubytování, kultury a volného času a partnerství. Sociální služby získaly 830 z 1000 možných bodů. „K tomu, abyste získali pět hvězdiček a zařadili se mezi TOP zařízení v republice, potřebujete 953 bodů, to je reálné,“ věří předseda krajské organizace Asociace Robert Pisár. To ředitelka Antolová je skeptičtější. „Certifikační komise nám doporučila věci, které nemůžeme úplně naplnit. Máme například málo jednolůžkových pokojů, jedním z kritérií je právě poměr jednolůžkových a vícelůžkových pokojů,“ vysvětlila.

Sami klienti jsou v kynšperském zařízení velmi spokojeni. „Moc se mi tady líbí, jsem moc spokojená, mám všechno, co si přeju. Dobré jídlo je tady, prádelna pere na jedničku, úplně všechno v pořádku. Ty diplomy, co jste dostali, to je úplně nádhera,“ vzala si slovo během předávání certifikátu Zdenka Kneiflová. A ostatní klienti souhlasně přikyvovali. „Jsem tu už patnáctý rok a nešla bych jinam. Pletu, chodím pomáhat každé pondělí při pečení, teď momentálně vyšívám a dělám mandaly. Nevydržím sedět a koukat do pitoma. Dokud mám zdravý ruce, musím něco dělat,“ s úsměvem konstatovala osmdesátiletá, velmi vitální Otílie Slabihoudová. Krásně vybarvenými a vytvořenými mandalami se pochlubila i Libuše Sazamová.

Pro všechny zaměstnance, kterých je aktuálně 160, příprava na certifikaci znamenala vyšší pracovní nasazení, protože náměty hodnotitelů bylo třeba přenést okamžitě do praxe. „V hodnocení rozhodně není lehké obstát, všechno se posuzuje očima samotného uživatele poskytovaných služeb. Proto si velmi vážím toho, že se Sociálním službám podařilo Značku kvality získat,“ ocenil náměstek hejtmanky Petr Kubis. „Potřebujeme auto,“ skočila mu do řeči jedna z klientek. „Auto bude,“ reagoval okamžitě. „Byla vyhlášena veřejná zakázka. Předpokládám, že co nejrychleji budete vozidlo mít, abyste mohli jezdit třeba do divadla a dostali se mezi lidi,“ slíbil náměstek.

Zařízení Sociální služby je příspěvkovou organizací kraje. Má nyní 46 klientů v domově pro seniory, 100 v domově se zvláštním režimem a 5 handicapovaných v domově pro osoby se zdravotním postižením. Poskytuje rovněž odborné sociální poradenství včetně telefonické krizové pomoci v Chebu a Sokolově.