„My jsme muže do zdravotnického zařízení nepřeváželi. Pouze jsme poté ze Stodské nemocnice transportovali na toxikologické vyšetření do laboratoře v Praze houby, jimiž měl být otráven. V kraji jde letos o první otravu houbami,“ doplnila krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Mária Svobodová. Výsledky vyšetření nemocnice podle Kokošky dosud neobdržela.

Muchomůrka růžovka, lidově zvaná masák, patří k houbám s nejlepší výživnou hodnotou a mezi houbaři je velmi oblíbená. Pozor ale na záměnu s nebezpečnou muchomůrkou tygrovanou. „Ta roste často na podobných lokalitách jako růžovka a snad proto je v ČR otrava touto houbou nejčastější,“ varoval klatovský mykolog Svatopluk Ján. Dodal, že při sběru růžovek pozorní houbaři vždy sledují prsten na třeni, který musí být rýhovaný. Dalším znakem jsou růžové odstíny na celé plodnici. Nejvíce růžových tónů je vidět na hlízovitě rozšířené bázi třeně (nohy). Jedovatá muchomůrka tygrovaná má na bázi třeně zřetelně obroubenou hlízu s jedním až třemi prstencovitými kroužky. Má hladký prsten, okraj klobouku je rýhovaný a dužnina při poškození nerůžoví.

Ocelovou lávku pro pěší instalují technici přes čtyřproudovou ulici U Seřadiště. Ta zároveň překlene i modernizovanou železniční trať a nahradí tak stávající čtyřkolejný přechod do ulice Na Lipce.
PODÍVEJTE SE: Nad Koterovem roste lávka přes čtyřproudovou silnici i koleje

Otravy houbami jsou zaznamenávány každoročně. „Většina intoxikací nekončí smrtelně, ale jsou i dost bolestivé nebo mohou mít trvalé zdravotní následky,“ upozornil lékař zdravotnické záchranné služby a ambulantní specialista z Blovic Jiří Šedivý s tím, že mezi lehkým a těžším průběhem otravy je často tenká hranice, kterou může ovlivnit sám postižený a rychlost, s jakou problém řeší.

Projevy otrav jsou různé, záleží na druhu zkonzumované houby. Nejčastěji jde o obtíže trávicího systému. „Příznaky otravy nastupují nejčastěji za 8 až 12 hodin. Mezi známky poškození zažívacího traktu patří prudké bolesti břicha, nevolnost, zvracení a průjem. Postižení nervového systému se u jednotlivých druhů hub různí. Jedovaté látky mohou způsobit neklid, halucinace, mimovolní pohyby až bezvědomí,“ popsal Šedivý. Později dochází i k narušení kardiovaskulárního systému. Klesá srdeční frekvence a tlak krve, objevují se bolesti hlavy a člověk může cítit nepříjemné bušení srdce. Končetiny mohou být při vzniku šokového stavu bledé a chladné. „Závažné následky pak způsobuje zasažení jater a ledvin. Toxiny z hub mohou funkci těchto životně důležitých orgánů nenávratně poškodit nebo i zničit. Příznaky se zde objevují o něco déle, většinou za dva dny,“ uzavřel lékař.

Vedoucí muzea Pavel Kodera
Muzeum v Plasích se věnuje stavitelství


Prevence a zásady první pomoci
• Sbírejte jen jedlé houby, které bezpečně znáte.
• Neochutnávejte syrové houby.
• Nekonzumujte staré nebo zapařené houby.
• Jídla z hub opakovaně neohřívejte, nezmrazujte a neskladujte delší dobu
Máte-li příznaky otravy, neotálejte s převozem do nemocnice. V případě těžšího průběhu volejte záchranku. Je-li postižený při vědomí, zkuste vyvolat zvracení. Postiženému dejte 5 až 10 tablet aktivního uhlí rozdrcených ve větším množství vody (jen pokud nejsou příznaky poruchy vědomí). Vezměte do nemocnice vzorek hub (syrové či upravené), popř. zvratky.