Zastupitelé včera tuto mnohamilionovou investici, odložili a vrátí se k ní až v září. „Možná ji pak podpoříme, možná ne. Chceme znát více podrobností, finanční nastavení smlouvy není podle nás právě optimální. Město pronajímá na pětadvacet let komplet zrekonstruovanou budovu za deset milionů ročně. To mi nepřijde jako dobrý kšeft,“ kritizoval smlouvu Josef März, lídr Karlovaráků.

Nebyl sám, proti se postavila ODS, výhrady měli zastupitelé O co jim jde, KSČM i zastupitelé z klubu volní. Edmund Janisch (ČSSD) přímo nazval tento pronájem tunelem století. A proč téměř všichni zastupitelé, tedy kromě KOA, koncesní smlouvu doslova rozcupovali? Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) je tento projekt pro Alžbětiny lázně jediným možným řešením na jejich rekonstrukci.

Město by pronajalo lázně společnosti Royal Spa a opravu objektu by provedla firma Hochtief. Royal Spa by lázně provozovala lázně pětadvacet let s nájmem pěti milionů ročně. Pak by je i s inventářem a novým vybavením vrátila městu. Alžbětiny lázně by po opravě získaly lůžkovou část s 45 pokoji, čímž by získaly statut lázeňské rehabilitační péče, a doplněny by byly i o moderní welnes centrum. Podle investorů jde o unikátní projekt, kterým by Karlovy Vary, návštěvníci i místní lidé jenom získaly. „Nic nezastavujeme ani nepřevádíme,“ zdůraznil primátor Kulhánek. Jenomže narazil na zastupitelskou bariéru výhrad.

Vklad města do tohoto projektu by totiž činil 450 milionů, dalších sto milionů by činila půjčka, za níž by Karlovy Vary ručily, a na koncesionáři, tedy společnosti Royal Spa a firmy Hochtief zůstal pouze vklad ve výši 11 milionů korun. A na tento model financování zastupitelé, a to nejen opoziční, ale třeba i z koaličního klubu volní, přistoupit nechtěli. Na investory pálili jednu otázku za druhou a nepřesvědčila je ani ředitelka Alžbětiných lázní Stanislava Maulenová. Ta zastupitele upozornila, že objekt byl naposledy rekonstruován před 50 lety a v žádné případě nebyly koncipovány na celoroční, ale pouze na letní provoz. To znamená, že jenom v zimním období činí ztráta na energiích 600 tisíc korun. „Někdy se cítím jako kormidelník Titaniku,“ povzdechla si ředitelka Maulenová.

ODS a KSČM zase kritizovaly, že tak velký projekt schvalují tři měsíce před podzimními komunálními volbami. „Prodej lázní je určitě nereálný, ale při takovéto investici už městu nezbudou peníze na infrastrukturu. Je to nevýhodný model a ODS jej nepodpoří,“ uvedl zastupitel Petr Bursík (ODS), i když jinou alternativu opravy Alžbětiných lázní na dotaz primátora ODS nenavrhla. Ostré výhrady měli i zastupitelé z hnutí O co jim jde, kteří mimo kritiky financování chtěli vědět, jaká stanoviska zaujali k opravě lázní památkáři.

A co mohou zastupitelé do září na koncesní smlouvě změnit? „Koncesní řízení má svoje zákonná pravidla a v momentě, kdy je koncesní dokumentace schválená zastupitelstvem a kdy je doručena nabídka, pak nemůžeme měnit žádné parametry. To znamená, že by koncesní řízení muselo být zrušeno a vyhlášeno znovu,“ vysvětlil primátor Kulhánek. Ale dodal, že z porady zastupitelských klubů vnímal , že jde spíše o to znovu se zabývat finanční otázkou věci, nikoli ve smyslu změny, ale vysvětlení. „A to jednak ekonomické výhodnosti pro město ve vztahu k projektu a k finanční stabilitě města v následujících dvaceti letech,“ uvedl.