Lidé už tradičně přicházeli zapálit svíčky k hlavní poště na třídě T. G. Masaryka. Letos tady ale také podepisovali petici s názvem Chceme slušnou vládu namířenou především proti Andreji Babišovi. Součástí připomínky „sametové revoluce“ byla také vernisáž studentské výstavy Banáni v Galerii Supermarket wc.

Na neformální shromáždění na tradičním místě u hlavní pošty přišlo kolem stovky lidí. Krátce k nim promluvil senátor a božídarský starosta Jan Horník, který se sám prvních mítinků před poštou v roce 1989 zúčastnil. „První lidé sem přišli den dva po událostech na Národní třídě. A první větší manifestace, na které jsem už byl také, byla 20. listopadu 1989. Od toho dne jsme se tu scházeli denně a lidí postupně přibývalo. K poště chodím vzpomínat na tu dobu za posledních devětadvacet skoro vždy,“ uvedl Horník.

Příští rok by se měla podle Horníka konat u pošty větší akce vzhledem k tomu, že to bude 30. výročí „sametové revoluce“.

Od pošty se mohli lidé vydat do nedalekého podchodu u dolního nádraží. Tady začala vernisáží výstava z projektu Banáni. Projekt „Banáni…“, původně založený v roce 2005 sdružením PROTEBE live ve spolupráci s Střední průmyslovou školou keramickou a sklářskou Karlovy Vary, vznikl s cílem seznámit studenty s historickými fakty souvisejícími s událostmi 17. Listopadu a rozvíjet jejich tvůrčí dovednosti.

Studenti mají možnost vyjádřit se svou tvorbou k jim blízkým politickým a společenským otázkám a donutit tak sami sebe i veřejnost k zamyšlení se nad vlastní rolí občana a svém místě ve veřejném dění. Letošní ročník se u příležitosti 100 narozenin republiky zaměřil na poslední století v Karlovarském kraji a důležité události, které naše město v průběhu minulých let utvářely.

Z workshopů, dílen, výstavy vznikne po skončení akce kniha, která bude dokumentovat názory mladých lidí.