„Viděla jsem na internetu článek o fotoklubu ve Stříbře a hned jsem psala kamarádce Romaně, jestli založíme spolu fotoklub tady u nás v Mariánských Lázních. Romča je stejně naladěná, tak souhlasila,“ řekla Deníku jedna ze zakladatelek klubu Bohuslava Mayová. Hned ten večer začala připravovat skupinovou stránku na sociální síti. „A přemýšlela jsem nad názvem. A protože je pro mě důležité, aby se lidi kolem cítili dobře, a co se týče skupiny, tak aby hned pochopili, o co tady půjde, tak právě proto Pohoda,“ vysvětlila důvod s tím, že pohodu má ráda ve všem a bude fajn, když ji lidi pocítí i ve skupině fotografů. „Příjemné akce s příjemnými lidmi a vše na pohodu. Pohoda často lidem v životě chybí, tak třeba se jim s námi podaří vypnout a být právě v pohodě,“ dodala fotografka z lázní.

Z výletů do Českého lesa.
Říjnové vycházky do přírody budou lákat hlavně na houby, ptáky a daňky

Klub se během několika týdnů rozrostl na 135 členů, i když jen jako registrovaných na sociální síti, kde Pohoda má svojí stránku. Těch nejaktivnějších v terénu i na síti je kolem patnácti, kteří pravidelně přispívají na klubové stránky.

Pohoda má za sebou už první společné setkání a osobní seznámení aktivních fotografů. Konalo se v jedné z mariánskolázeňských restaurací a účastníci se dohodli na dalších akcích. Jednou z nich byl i fotovýlet do zaniklé obce Výškovice. Přítomní se zastavili také v nedaleké „jeskyni Inků“, kde si mohli vyzkoušet focení za tmy se scénou nasvícenou malými svítilnami. Role průvodce i fotografického poradce se ujal člen klubu Antonín Hříbal.

„Zaujalo mě poutavé vyprávění a dalo mi to možnost, že můžu trávit čas se skvělou partou lidí se stejným koníčkem a životním stylem,“ okomentovala fotografka Romana Anamor a doplnila ji další z fotografek Eva Huláková: „Jsem z prvního společného výletu nadšená, sešla se parta bezvadných lidí, cítila jsem se opravdu pohodově. Strašně jsem se těšila do jeskyně Inků, díky průvodci jsem se o ní i hodně dozvěděla. Těším se na další výlet.“

U Čertova mlýna nedaleko Stráže vybudoval Robert Vašíček čtyři rybníky. Černobílý snímek z knihy Cestami krajánků (se svolením autora knihy Zdeňka Procházky) ukazuje podobu mlýna v 50. letech 20. století.
Robert Vašíček si splnil sen. Vybudoval čtyři rybníky. Z vlastních peněz

A právě další z chystaných klubových foto výletů zavede účastníky do horního městečka Michalovy Hory, kde se seznámí s historií městečka, důlními díly, bývalou papírnou, nově vybudovanou vyhlídkou a připomenou si i film Drsná Planina, který se v Michalových Horách natáčel.

Klub má za sebou i první fotografické soutěže. První vyhrál snímek „Slunce a kolo“ od Romany Kolegárová, a nedávno ukončená měla vítěze mezi muži fotografy, a to záběr od Karla Hofmana s poetickým názvem „Zamlžený les“.