VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hned vidíte, na čem jste, říká o práci se seniory dobrovolnice

Sokolov - V pátek v podvečer se v sokolovském klášteře udělovala prestižní Křesadla dobrovolníkům

22.4.2013
SDÍLEJ:

Držitelka křesadla Blanka Furáková (uprostřed) spolu s Renatou OulehlovouFoto: Roman Cichocki

Stovky a možná  i tisíce hodin dobrovolné práce absolvovala za deset let svého působení v Občanském sdružení Střípky Blanka Furáková. Byla jednou z prvních dobrovolnic tohoto sdružení. Pravidelně dochází za opuštěnými pacienty na oddělení dlouhodobě nemocných v sokolovské nemocnici. Již třetím rokem dojíždí také do Domova pro seniory v Dolních Pochlovicích a šestým rokem pomáhá české rodině exulantů z Kazachstánu do rodné vlasti. V pátek večer se stala jedním z pěti dobrovolníků, kteří v sokolovském klášteře převzali Křesadlo. Deník dobrovolnici položil několik otázek.

Když moderátor večera oznámil vaše jméno, byla jste viditelně dojatá. Bylo to velké překvapení?
První reakce byla, že  jsem z toho špatná, protože jsem s tím vůbec nepočítala. Myslím, že ostatní toho udělali mnohem víc než já. Ještě že mě moderátor moc netrápil otázkami. Byla jsem dojatá a zároveň si ocenění velmi vážím.

Proč a kdy jste začala s dobrovolnictvím?
Dostala jsem se k němu před deseti lety právě díky Sokolovskému deníku. Vyšla v něm výzva, ve které vedoucí sdružení Renata Oulehlová hledala lidi, kteří chtějí pomáhat. Tak jsem se přihlásila.

V čem spočívá vaše pomoc ostatním?
Docházím za seniory do sokolovské nemocnice a nyní jezdím za jednou babičkou do Dolních Pochlovic. Při této práci hned vidíte na čem jste. Nedovolím si za ní nepřijít. Když odcházím, vždy se ptá, zda přijdu za týden. Moc se prý na mě těší. Ti lidé jsou vděční, závidí ostatním návštěvy. Některé rodiny nestojí za nic. Senioři se mezi sebou  baví jen o tom, kdo umřel a co bude k obědu. Já si  s nimi povídám například o knihách.

Je to asi psychicky náročná práce?
Jednou o Vánocích jsem s sebou vzala na oddělení dlouhodobě nemocných dceru.  Šly jsme seniorům zpříjemnit svátky, kdy by každý z nich byl radši doma. U třetího pokoje se dcera rozbrečela. Uvědomíte si, co vás možná čeká, a vážíte si každé maličkosti ve svém životě.

Co chystáte se Střípky v nejbližší době a co byste uvítala v Sokolově?
Renata Oulehlová zařídila na 1. května akci v Novém Kostele. Senioři už se těší a my také. Renata je úžasná. Hodně zařídí, sežene, její energie je obdivuhodná. Já osobně bych ji zvolila osobností Sokolova, zasloužila by si to. Všech ve Střípcích si vážím, jsou to lidi, na které se kdykoliv můžete obrátit. V Sokolově jako takovém podle mého názoru chybí hospic. Lidé si zaslouží důstojné dožití.

Autor: Roman Cichocki

22.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení