„Navazujeme tak na sebe zcela odlišné, přesto spojené akce, které symbolizují, že nikdy není nic nemožné,” přiblížila za organizátory Martina Vavřínová. V sobotu 10. června na akci Hradní slavnosti bude hrad zpřístupněn, uvnitř budou výstavy a expozice, promítání. Na nádvoří bude probíhat kulturní program – divadlo, kejklíř, rytíři, hudba a zpěv a také soutěže pro děti. „Rovněž pozveme i jiné spolky z okolí, aby si zde mohly prezentovat i své aktivity,” poznamenala. Nebudou chybět domácí dobrotky, trdla nebo pražené mandle a samozřejmě pivečko a další pochutiny pro dospělé. „Jednáme také o zapůjčení zdejších archeologických nálezů, které se nacházejí nyní v Muzeu Karlovy Vary a také v Sokolově,” uvedla Vavřínová.

Den předtím, v pátek večer, bude Hradním slavnostem předcházet noční prohlídka, která má připomenout smutné výročí úmyslného vypálení hradu v roce 1985. „Nočním hradem návštěvníky provede kastelán hradu Bedřich Loos a bude možné si prohlédnout zajímavý krátký film, jenž vznikl před tímto požárem,” popsala.

ELIŠKA RYSLOVÁ z Přebuzi přišla na svět 4.4.2017
Foto: Miminka ze Sokolovska

Na akci se finančně podílí Karlovarský kraj v rámci celoročního příspěvku na kulturu, město Sokolov a obec Josefov.

Hrad vyhořel v noci z 8. na 9. června 1985 po úmyslně založeném požáru na půdě objektu. Následující den byly vypáleny také nádvorní budovy. Viník nebyl nikdy dopaden. Požár srovnal celý objekt téměř se zemí. V roce 1997 získal nového majitele, který započal s jeho obnovou. „Totálně zdevastovaný hrad po vypálení, který byl odsouzen k odpamátkování a zapomnění, si přesto téměř z ničeho dokázal ještě vydobýt své místo a skrze nového majitele povstat z ruin a hlavně nabídnout řadu aktivit, které chceme lidem ukázat,” vyzdvihla úsilí všech, kteří se na záchraně památky podíleli a podílejí. Hrad byl zařazen do letošního ročníku soutěže Stavba Karlovarského kraje v kategorii zachráněná památka.

Hradní slavnosti
9.6.
21.00 noční prohlídka

Hradní slavnosti
10.6.
13.00 zahájení
13.15 kejklíř Lukáš
13.45 Cubitus
14.15 Savioli
14.45 Divadlo Kahánek
15.15 kejklíř Lukáš
15.45 Cubitus
16.15 Savioli
16.45 Divadlo Kahánek
17.30 kejklíř Lukáš
18.00 Trosky Kraslice -
Král a lazebnice
20.00 ukončení

Vstupné:
dospělí 90 Kč
děti do 15 a důchodci 45 Kč
Na noční prohlídku dobrovolné vstupné

Holčička na fotografii se zřejmě jmenovala Henriette. Velký ohlas má uveřejnění žádosti o pomoc při hledání ve Francii a Belgii.
Pátrání pokračuje. A úspěšně zejména ve Francii a Belgii