Epidemiologická situace se v Karlovarském kraji nevyvíjí dobře. Krajská hygienická stanice (KHS) musela ve středu zavřít už celou školu.

„Jedná se o Základní školu Myslbekova v Ostrově. Karanténa tam končí 25. září,“ informovala mluvčí hygieny Michaela Zajíčková. Dodala, že hygienici se chystají vydat doporučení o celoplošném nošení roušek na všech školách v kraji.

Právě nošení roušek na školách bylo i jedním z tématem čtvrteční předvolební diskuse Deníku, které se účastnilo jedenáct politických lídrů Karlovarského kraje. Na ní si úřadující hejtman Petr Kubis (ANO) posteskl, že i když v úterý zasedala bezpečnostní rada kraje, na kterou byli přizvání i hygienici, tak ještě ve čtvrtek od nich neměl kraj zpětnou vazbu, jaká opatření na doporučení hygieny udělat. „Jednání končilo tím, že KHS dodá doporučení. Zatím jsme nic nedostali. Stále čekáme,“ konstatoval Kubis.

Ilustrační foto
Škola stravování má novou učebnu, její otevření odsunula jarní vlna koronaviru

Mluvčí Zajíčková potvrdila, že doporučení ohledně pravidel teprve hygiena vydá. „Připravujeme ho, ale nevím, kdy vstoupí v platnost. Doporučíme v něm nošení roušek uvnitř budov i při vyučování, a bude se týkat všech škol,“ upřesnila.

Ne všichni krajští lídři ale s nošením roušek během vyučovacích hodin souhlasí. „Jsem proti tomu, aby se roušky používaly ve třídách. Pro děti je to traumatizující a celý den v nich nevydrží. Nařízení by měla být plošná,a ne jen lokální,“ reagoval Martin Gruber (Trikolora).

Proti rouškám ve třídách je i Petr Kulhánek (STAN společně s KOA a TOP 09). „Děti v rouškách budou méně pozorné. Jsem pro jejich nošení jen v případech ohnisek, pro plošné nařízení ale ne,“ uvedl Kulhánek.

Podobný názor má i Karel Jakobec (ODS + KDU-ČSL). „Nedokážu si představit, že v tom děti budou sedět celý den. Pokud ale odborníci vydávají nějaká nařízení, tak vědí, proč to dělají,“ prohlásil Jakobec.

Také lídr Volby pro Kraj Josef März není nakloněn rouškám ve třídách. „Při vyučování nejsou správné. Jsem pro jejich používání jen v případech, když se covid – 19 vyskytne. Jsem toho názoru, že hygiena s městy a krajem v podstatě vůbec nekomunikuje,“ pronesl März.

Lídři se také na diskusi shodli, že opatření kvůli koronaviru by měla být jednotná. „Krizový štáb by měl být i na státní úrovni. Nařízení byla měla být srozumitelná a jasná. Teď se v nich lidé ztrácejí,“ konstatoval Patrik Pizinger (Místní hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst).

Ilustrační foto.
Žena podvedla banku, peníze utratila za automaty

„Opatření jsou nepřehledná, lidé se v nich nevyznají. Rozhodnutí od hygieny by měla být jasná a mělo by být zřejmé, zda jsou plošná,“ řekl Michal Červenka (ČSSD).

Podle Markéty Sinkulové Moravcové (Starostové našeho kraje) vzniká velká hysterie. „Je těžké prosazovat v současnosti nějaký názor, člověk si za ním musí pak stát. Obávám se, že naše společnost není připravená dodržovat nařízení,“ uvedla.

Karle Maříkové (SPD) se také nelíbí plošná opatření. „Pokud bude dítě sedět osm hodin v jedné roušce, pak je to bez efektu. Myslím, že roušky by měly děti ve školách dostávat,“ poznamenala.

„Já bych to nechala na odbornících. Vždyť i oni se rozcházejí v názorech. Netroufám si říci, zda byl měl být kraj nějak důraznější a zavádět svá opatření,“ reagovala Eva Valjentová z KSČM

„Od státu nám chybí návod, jak se chovat v určitých situacích. Přijatá opatření nejsou ani tvrdá ani měkká. Musíme počkat, co bude dál,“ uzavřel Josef Janů (Piráti).