Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I meteorolog se splete, říká pozorovatel počasí

Šindelová – Počasí je pro Rudolfa Kovaříka ze Šindelové jeho celoživotní vášní

23.5.2013
SDÍLEJ:

Rudolf Kovařík ve své klimatologické stanici.Foto: Jiří Drozdík

Když bylo Rudolfu Kovaříkovi z Šindelové na Sokolovsku osm let a měl si za vysvědčení vybrat mezi pingpongovou pálkou a barometrem, vybral si to druhé. To ještě nemohl tušit, že meteorologie, sledování počasí a přírody se stane jeho celoživotním koníčkem. Dnes osmačtyřicetiletý soukromý truhlář má na zahradě svého domu moderně vybavenou klimatologickou stanici, která sleduje a odesílá důležitá data o počasí plzeňskému hydrometeorologickému ústavu. „Pamatuji si přesně na ten moment, kdy mi rodiče dali na výběr, jestli chci pálku nebo barometr. Neváhal jsem ani vteřinu. Sám jsem si sehnal ještě odměrný válec a mohly začít první pokusy," vzpomíná na své začátky.

Každodenní měření
V té době už začal zapisovat, jaké bylo v Šindelové každý den počasí. Často přitom do svých poznámek zaznamenával rekordní hodnoty, což se děje dodnes. Žije totiž v místě, kam proudí vzduch hned ze dvou údolí, a tak je běžné, že i v létě naměří stanice přízemní mrazy. Lidé pak volají a ptají se, zda mají vůbec přijet na dovolenou do šindelovského kempu. Tam ale teploměr ukazuje vždy mnohem vyšší teplotu. „Jaké bylo počasí, zapisuji už od roku 1976. Chybí mi jen období, kdy jsem byl na vojně," posteskl si.

Díky svému koníčku se Rudolf Kovařík stal ve třiadvaceti letech spolupracovníkem plzeňského hydrometeorologického ústavu. I díky tomu vyrostla na jeho zahradě klimatologická stanice. Pro Kovaříka to znamenalo každodenní měření. Když zrovna nemohl, zaskočila za něj proškolená maminka. „Vstávat v sedm, zapsat hodnoty a odeslat je. To je každodenní rutina, která mě naplňuje. Dřív se sumář posílal jen jednou za měsíc. Teď každý den. Nejsložitější pro mě bylo, když vše přecházelo na datový přenos. Absolutně jsem netušil, co to je počítač, jak vyplňovat tabulky a podobně. Neodradilo mě to ale," poznamenal.

Rudolf Kovařík se dnes zabývá měřením teploty vzduchu nebo půdy. Zapisuje i množství srážek, sleduje, kolik je vody v potoce a zda nehrozí záplavy, v zimě zase měří výšku sněhu v horských oblastech, aby při tání bylo jasné, zda přehrady mají odpouštět vodu. „Díky mému koníčku se udržuji i v kondici. V zimě se musím doslova brodit sněhem do 3,5 km vzdálené Horní obory, kde měřím výšku sněhu právě pro hydrology," pokračoval.

Předpověděl vichřici
Může se zdát, že Rudolf Kovařík si jen pobíhá kolem svých přístrojů a odesílá data. Místní ale mají na paměti i případ, kdy Kovařík zřejmě zachránil život pilotu malého letadla. Tehdy sledoval vývoj počasí a chování zvířat. Měl za to, že na region se řítí vichřice.

„Bylo to v době, kdy technika ještě nebyla tak dobrá jako dnes. Nedalo mi to a raději jsem zavolal na letiště v Karlových Varech, že přijde vichřice. Letiště pak zakázalo vzlet malým letadlům a zrovna onomu pilotovi. Myslím, že ve vzduchu by měl velké problémy."

Pozorovatel počasí ze Šindelové svým koníčkem doslova žije. Už si za ta léta i zvykl na popichování od sousedů a známých, když není zrovna pěkné počasí. „Volají mi, že za to můžu a ať už objednám sluníčko," usmívá se.

Občas si z něj utahuje i vlastní rodina. „I meteorolog se někdy, jak se říká, sekne. Manželce říkám, že bude krásně, a tak pověsí prádlo ven. Když za chvíli začne pršet, mám čtrnáct dní na talíři, že mám na zahradě mraky moderních přístrojů a stejně počasí nedokážu předpovědět."

Rudolf Kovařík je opravdovým nadšencem. Svému koníčku věnuje denně hodiny. Když se ho zeptáte, zda je za to i nějak ohodnocený, jen mávne rukou. Je vděčný za to, když se mu povede do jeho klimatologické stanice získat nový přístroj, který ho v jeho koníčku posune zase o něco dál.

Autor: Jiří Drozdík

23.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení