Šestatřicetiletý muž ze Sokolovska prostřednictvím různých webových portálů nabídl desítkám zákazníkům zboží, které však ve skutečnosti nikdy neměl k dispozici. Jeho imaginárnímu obchodování, které provozoval od roku 2012, je ale už konec. Spadla klec a karlovarští kriminalisté zahájili trestní stíhání „obchodníka“, jehož obvinili z přečinu podvodu.

„Obviněný muž prostřednictvím různé výpočetní techniky připojené k celosvětové síti internet, a to v úmyslu vylákat finanční prostředky, nabízel na různých internetových portálech k prodeji rozličnou spotřební elektrotechniku. Přitom si byl vědom, že žádné nabízené zboží nemá. Tímto způsobem podvedl na dvě stovky zájemců, po kterých požadoval zaplacení celé částky předem na účet. Počet poškozených se však ještě může zvětšit,“ uvedla k případu mluvčí krajské policie Zuzana Týřová.

Internet je podle mluvčí báječné místo pro různé zlodějíčky a podvodníky, kteří se skrývají za domnělou anonymitu. Proti nim se ale bránit. „Lidé by si měli dát pozor například na podezřele nízké ceny v porovnání s ostatními prodejci, nestandardní požadavky jako platba předem nebo neexistující sídlo firmy a podezřelý vzhled webových stránek,“ uvedla Týřová.

Podotkla, že policie podvody přes internet důsledně prověřuje a převážná většina pachatelů je nakonec odhalena a potrestána, ale přesto se stále najdou podvodníci, kteří se snaží domnělé anonymity na internetu využít k páchání podvodů. Policie proto doporučuje dbát opatrnosti a dodržovat zásady bezpečného obchodování.