VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jako Romka musí Melinda dělat všechno na 110 procent

Habartov - Pochází z Habartova, je jí pětadvacet let a studuje vysokou školu. Jedna z mnoha, řekli by si někteří. Melinda Surmajová je Romka a pochází z rodiny, která je celý život integrovaná. Díky nadaci Open Society Fund Praha patří Melinda mezi romské stipendisty, kterých je pouze devět v celé republice. Nic ale není zadarmo, jak sama říká.

25.1.2017
SDÍLEJ:

Melinda Surmajová patří mezi devět romských stipendistů v republice, které nadace Open Society Fund podporuje při studiu.Foto: archiv M.Surmajové

Melinda už dosáhla bakalářského titulu a letos prvním rokem studuje magisterský obor, a sice Kriminalisticko právní specializaci na Vysoké škole finanční a správní v Praze. „Škola je soukromá a stojí 55 tisíc na rok. Částka je pro mě velmi vysoká. Pracuji v advokátní kanceláři, ale zatím jen brigádně, proto bych bez stipendia nemohla pokračovat ve studiu," přiblížila. Snažila se proto vyhledat nějakou pomoc a i díky spolupráci s neziskovou organizací Slovo 21 našla nadaci Open Society Fund Praha (OSF). Přihlásila se a prošla vstupním pohovorem.

„Studenti v přihláškách vyčíslují své náklady (bydlení, strava, doprava, případně školné a další náklady spojené se studiem a živobytím) a také své příjmy. Výslednou částku, kterou potřebují, posuzuje hodnotící komise, a pokud ji schválí, my jim ji poskytneme. Částka je tedy u každého studenta jiná a pokrývá trochu jiné náklady," uvedla Lucie Plešková, manažerka programu Vzdělávání dětí a mladých lidí v OSF Praha. Stipendium je poskytováno na akademický rok, tedy na deset měsíců, a konkrétní částka je u každého ze studentů jiná, maximální výše stipendia je 60 000 Kč na akademický rok. Nadace by ráda studentům hradila celé studium. „Samozřejmě bude záviset na finančních prostředcích, které se nám podaří na stipendia získat, neboť ty pocházejí čistě od soukromých dárců," upřesnila Plešková.

Jak potvrzuje i sama Melinda, získání stipendia není až tak úplně jednoduché a studenti se musí rovněž přičinit. „Ty peníze jsem dostala i za to, že vykonávám dobrovolnickou službu, pracovní stáž a povinný jazykový kurz. Musím se účastnit akcí, které nadace pořádá. Jsme pod dohledem, píšu i závěrečnou zprávu," potvrdila. Nebojí se, že to, že pobírá stipendium, bude trnem v oku některým lidem, že si řeknou: Romka a zase bere peníze od státu! „ Stipendium nefinancuje stát, ale soukromé osoby, tudíž daňového poplatníka to nebude nic stát. Jedná se o afirtimní akci, která slouží k potlačení diskriminace. Romové to mají vždy těžší. Jeden profesor na vysoké škole mi řekl, že tím, že jsem Romka, musím všechno dělat na 110 procent. Mimo jiné Neromové mohou také využít finanční prostředky, například sociální stipendium," vysvětlila.

A až vystuduje? Chtěla by pracovat jako kriminalista. Zajímá ji také romská problematika a politika.

Autor: Lucie Žippaiová

25.1.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sázení stromků v rámci projektu WeLoveŠumava.
16

Koupili si triko a mají strom na Šumavě

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Chystají lampionový průvod

Mariánské Lázně - Tradiční lampionový průvod den před výročím vyhlášení samostatného československého státu se uskuteční v Mariánských Lázních.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Karlovarský kraj - S poi točí od svých čtrnácti let. Bydlí v Bukovanech a lítá po celém světě. Tomáš Bartoš a jeho nevšední koníček.

Budou mít nového průvodce

Mariánské Lázně -Nový propagační materiál provede turisty Mariánskými Lázněmi. Malý průvodce městem nabídne návštěvníkům vše potřebné na jednom místě.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení