„Později mě zaměstnala příprava vánoční nadílky pro psí útulek a pak jsem vymýšlela, kde mohu ještě pomoci. Na stránkách pražské zoo jsem objevila, že odevzdáním vysloužilého mobilního telefonu lze přispět na záchranu goril v jejich přirozeném prostředí,“ sdělila.

Milovnici zvířat hned napadlo, že by mohla uspořádat sbírku mobilů v okrese, kde bydlí, aby umožnila přispět na gorily i mimopražským lidem. „Domluvila jsem sběrné místo v domažlickém květinářství Florinka u Jany Podpleské a v kadeřnictví v Klenčí pod Čerchovem u Lucky Špačkové. Popřípadě mohou lidé napsat i mně a domluvíme se na předání,“ řekla Apfelbeková.

Vysloužilé telefony mohou lidé nosit na uvedená místa až do konce března 2022.

Když do karantény spadl celý domov, museli se někteří zaměstnanci do něj doslova nastěhovat.
Lidé v dětském domově si sáhli na dno

S šířením myšlenky na pomoc gorilám a sběrem telefonů jí pomáhají kamarádky Lenka Sloupová a Lenka Červenková. „Holky už obraly o telefony všechny kolegy v práci,“ směje se Apfelbeková. Společnost REMA Systém za každý přístroj odevzdaný do sběrného kontejneru v pražské zoo převede deset korun na speciální sbírkové konto 'Pomáháme jim přežít', které podpoří kriticky ohrožené druhy goril a také strážce v biosférické rezervaci Dja v Kamerunu.

Na jaře plánuje Apfelbeková společně s kamarádkami a obecním úřadem v Trhanově uspořádat zájezd pro místní lidi, kteří by vybrané mobily osobně předali v pražské zoo.

Gorilám pomáhá pražská zoo ve spolupráci se společností REMA Systém už více než deset let.

Jaroslav Krotký (50) ze Švihova na Klatovsku u domažlického okresního soudu.
Jel příliš rychle, řekl soud. Strojvůdce potrestal za srážku vlaků podmínkou

A protože jeden z poddruhů goril je v Africe ohrožován i těžbou koltanu, který se používá právě při výrobě mobilních telefonů a další elektroniky, začaly mnohé zoologické zahrady ve světě na podporu těchto největších primátů se sběrem starých mobilních telefonů. „Recyklací koltanu obsaženého v mobilních telefonech se snižuje potřeba jeho primární těžby,“ vysvětlil David Vandrovec, generální ředitel společnosti REMA Systém, jak může gorilám pomoct právě sběr starých telefonů.

Telefony lze odevzdat i do kontejnerů přímo v pražské zoo, sběrné místo je také v ZOO Plzeň. (zun)