Základním nejdůležitějším faktem je, že Karlovarský kraj má schválených 6,3 miliardy z rozpočtu EU pro Operační program spravedlivá transformace. Zhruba 3 miliardy jsou určeny na schválené strategické projekty. Těch bylo původně čtrnáct. Po neschválení ambiciózního ašského projektu vl:aštovka, který původně patřil k nejlépe hodnoceným, je jich už pouze třináct. „Druhá polovina je určena na zastřešující projekty, které jsou vyhlašovány postupně. Státní fond životního prostředí vyhlásí dotační výzvu na takzvaný zastřešující projekt, ve které si kraj požádá o peníze a po schválení poskytovatelem připraví vlastní dotační program, do kterého se mohou hlásit jednotlivé subjekty, pro které je program určený,“ zmiňuje náměstek hejtmana Karlovarského kraje Dalibor Blažek.

V současné době už je rozběhlý projekt Vouchery pro podnikatele, který umožňuje podporu podnikání či rozjezdu podnikání v objemu cca 30 miliard korun. Zastupitelé Karlovarského kraje na svém pondělním jednání schválili vyhlášení dalších dotačních programů.

Prvním jsou Náborové příspěvky v oblasti školství v celkové částce 22 a půl miliardy korun, kdy částkou téměř sedm set tisíc korun jako náborovým příspěvkem, může být podpořen například student končící studium na pedagogické fakultě, kantor, který minimálně dva roky neučil, odborník, který chce jít učit, ale nemá pedagogické vzdělání a podobně. „Z mého pohledu je velmi důležitý také dotační program Příprava projektů pro veřejný sektor v celkovém objemu 50 milionů korun, kdy cílem je urychlit přípravu projektů v oblastech energetických úspor, obnovitelných zdrojů energie, oběhového hospodářství, místní mobility a řemeslných inkubátorů. Dotaci lze získat na přípravu studií proveditelnosti, variantních studií záměrů a technických řešení, přípravy projektových dokumentací i zpracování zadávacích dokumentací i dokumentací pro provádění stavby,“ připomněl Blažek.

Dále se připravuje vyhlášení dotačního titulu Vouchery pro veřejný sektor - digitální a preinkubační v objemu 30 milionů korun. Tyto finance by měly být určeny především k podpoře pořízení a vývoje informačních technologií - hardware i software, na neinvestiční náklady. Například na licence pro nově zaváděné produkty, na digitalizaci provozu datové sítě, nákup a zavádění digitálních technologií.

Dalším cílem je podpořit vznik a rozvoj preinkubační infrastruktury, systémově podporovat podnikatelské nápady, které přispějí k ekonomickému rozvoji měst a obcí, vytváření pracovních míst a podpoře podnikavosti a zaměstnanosti. Ašský místostarosta Pavel Matala k tématu řekl: „Město Aš by chtělo čerpat peníze z menších dílčích projektů.“