Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovy Vary jako průtah dálnice D6?

Karlovy Vary - Ano, vše nasvědčuje tomu, že po velmi dlouhou dobu bude dálnice evropského významu D6 vedena středem města Karlovy Vary po průtahu.

28.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Průtah je tak křižovatkou dvou dálkových silnic mezinárodní sítě (E48 Praha Cheb Norimberk a E49 Magdeburg Cheb Plzeň Vídeň) a jedné vnitrostátní ( E442 K.Vary -Chomutov Liberec).

Současné plány Ministerstva dopravy ČR i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s jinou alternativou vedení D6 než po průtahu středem města nepočítají. A to navzdory tomu, že všechny územní plány státu, kraje a tím i města vždy počítají s obchvatem D6 severně od města.

Průtah je zejména hlavní silniční tepna města, nemá parametry dálnice a jeho kapacita není nekonečná. Podle hrubého odhadu může být kapacita společného sdílení průtahu a D6 vyčerpána již za zhruba dvanáct let.

Kolem roku 2029 je tedy možno očekávat zhroucení dopravy na průtahu, které se přenese do celého města. Dopady na životní prostředí města a na komfort bydlení budou katastrofální.

Seriózní příprava severního obchvatu, rámcově uvažovaného ve stopě Dalovice Otovice Čankov Stará Role Počerny Jenišov, dosud vůbec nezačala. Již dnes lze ale na základě zkušeností ze silničního provozu konstatovat, že i dálková doprava bude zneužívat průtah jako lákavou kratší trasu.

Jízda po severním obchvatu bude o minimálně pět kilometrů delší než po průtahu, a tak zcela zákonitě bude preferována jízda po kratší, i když méně komfortní trase.

Vzniká tak krátké spojení, které obchvat výrazně znehodnocuje. Kromě toho trasovací možnosti severního obchvatu jsou velmi omezené zástavbou, ale i terénem u obou napojení.

Jako jediné možné řešení se nabízí vedení obchvatu jižně od města například ve stopě Bochov Horní Slavkov Sokolov. V tom případě délka jízdy po plnohodnotné dálnici D6 Praha hranice SRN bude jen 163 km, oproti 168 km po průtahu a 173 po severním obchvatu.

Na jižní obchvat je možné napojit uvažovanou přeložku silnice E49 do Plzně, která je vedena mimo Bečov. Tak bude odstraněna závažná strategická nevýhoda křížení tří komunikací nejvyššího řádu v jediném bodě, na průtahu.

O vzniklé situaci jsem informoval jak Ministerstvo dopravy, tak ŘSD, ale i zastupitele města a kraje, mimo jiné na přednášce v červnu roku 2016.

Dosud ale vše nasvědčuje tomu, že se preferuje stav, kdy krajské město Karlovy Vary bude poslední obcí v České republice, kde tři silnice evropského významu jsou vedeny po dálnici, která protíná město v jeho středu.

Jiří Klimt 

Autor: Vladimír Meluzín

28.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Městská policie.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení