„Mohu to potvrdit. Jan Kučera podal výpověď na základě, cituji, bezprecedentního odvolání ředitele KSO. Na svou funkci rezignuje s okamžitou platností,“ říká Polívka. Podle něho má rada právo jej odvolat, protože KSO je městská příspěvková organizace, ale kritizuje postup, jakým to radní udělali. „To byl buranský způsob a navíc bez výstrahy. Ještě před půl rokem, když začala rada odvolávat ředitele třech příspěvkových organizací, jsem se primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) ptal, zda hodlá odvolat i mě. Bylo mi řečeno, že v žádném případě. Totéž zopakoval i náměstek Tomáš Trtek (ANO). Nyní otočili a já musím radikálně měnit své plány, a to profesní i soukromé,“ uvádí Polívka. Na dotaz, zda se město zajímalo o práci a činnosti KSO Polívka uvedl, že nikdy. „Vždy se mnou mluvili jen o penězích, o plánech a budoucnosti KSO ne. A teď chtějí novou vizi…“ žasne Polívka.

Kropp své odvolání vnímá jako neodpovědné především vůči organizaci, kterou vedl. „ S vedoucími pracovníky městských organizací se takovým způsobem nezachází, vždyť znejistili pracovníky nejen KAM, ale také symfoniky. My jsme se snažili dát městu pozitivní image, plnit zadané úkoly a kritiku od města jsem nikdy neslyšel,“ uvádí Kropp. Ale také zdůrazňuje, že ho mile překvapila reakce zaměstnanců, lidí a odborníků, kteří se ho zastali. „Potěšilo mě, že naše práce byla takto oceněna. A doufám, že perspektiva města, kterou jsme nastavili, bude pokračovat i nadále. Nejde o mě, já své odvolání zvládnu, ale pro město je to škoda. Je riskantní, že tyto dvě profesní příspěvkové organizace odvoláním ředitelů rada takhle destabilizovala,“ míní Kropp.

Současný stav lázní Kyselka.
Do tří let restaurace i multifunkční sál. Opravy Kyselky ale brzdí také covid

Důvody k odvolání dvou významných osobností v úterý obhajovali tři náměstci primátorky na tiskové konferenci. „Nebyla to nahodilá akce. Dospěli jsme zkrátka k tomuto kroku, chceme najít nové impulsy. Máme nějakou vizi, máme nějakou představu,“ říká náměstek Trtek. Impulsy podle něho vzejdou z výběrového řízení. „Pak se uvidí,“ tvrdí Trtek. „Ten, kdo bude vybrán, tak s ním bude následně vedení města koncepci dolaďovat,“ konstatuje náměstek Josef Kopfstein. Kdyby se nikdo ideální nenašel, není podle náměstků vyloučeno, že by se výběrové řízení mohlo opakovat.„Samozřejmě, že se do soutěže mohou přihlásit i odcházející ředitelé,“ říká Kopfstein. Mrzí ho, že šéfdirigent podal výpověď. „Naším cílem rozhodně nebylo destabilizovat ani jednu organizaci,“ dodává Kopfstein.

Vloni už rada obměnila tři ředitele v městských příspěvkových organizacích, toto jsou další dva. „Zda budou další na řadě? Tímto krokem jsme příspěvkovky vyčerpali,“ uzavírá Trtek.

Lidé na odvolání obou ředitelů reagují i na sociálních sítích. A vyslovují jim podporu. „Hnus! Nic jiného se na to nedá říct. RIP Vary,“ píše se na facebooku. Nebo: „Vedení města Karlovy Vary v čele s hroutícím se marketingovým projektem ANO se pod rouškou roušek nečekaně rozhodlo přichystat masopustní zabijačku.“ A nebo se tu ještě píše: „Město nelze řídit jako firmu. KAM KV má v současné době rozpracované projekty za 400 mil Kč. Tímto krokem může dojít k ohrožení čerpání těchto finančních prostředků. V případě odvolání ředitelů nebude na jejich práci jednoduché navázat. Je to zbytečné a nesmyslně načasované."