Přes padesát vzrostlých kaštanů, které se nacházejí na oblíbeném plácku u Myslivny poblíž Jeleního skoku a stanice lanové dráhy na Dianu v karlovarských lázeňských lesích, jsou nyní pod drobnohledem lesáků. Místo má mnoho Karlovaráků spojené s tradicí. Kdekdo si vybaví, jak s rodinou chodil na kaštany právě k Myslivně.

Všechny kaštany jsou očíslované oranžovou barvou a lidé si tak myslí, že jim hrozí pokácení. Podle ředitele Lázeňských lesů, které mají pozemek ve své správě, Stanislava Dvořáka prošly stromy průzkumem, v rámci něhož se u nich posuzovaly dentrometrické veličiny. "Celou záležitost řešíme s odborem životního prostředí i památkáři, a to jak z oddělení památkové péče magistrátu města, tak Národním památkovým ústavem v Lokti (NPÚ), protože lokalita se nachází v památkové zóně," reagoval Dvořák.

Ilustrační foto.
Počet covidních roste. Kraj má 109 podezření na omikron

Závěry z průzkumu přepsali do tabulek, které předali k dalšímu posouzení. "Některé stromy jsou nahnilé, z některých se čas od času ulomí nějaká větev. Kaštany nejsou v optimální kondici," konstatoval ředitel lesů, který připustil, že Lázeňské lesy mají s lokalitou určité plány. "Těch možností je více. A nyní je potřeba najít vhodné řešení. Jedním z nich je vznik odpočinkové zóny s lavičkami," nastínil ředitel.

Ještě před pár lety doplňovalo malý kaštanový les přírodní dětské hřiště - byla tam dřevěná mašinka, prolézačka či vysoká skluzavka. To vše je ale už minulostí. "Zda tu něco podobného vznikne i nyní, zatím opravdu nevíme," doplnil Dvořák.

Ředitelka NPÚ v Lokti Romana Riegerová prozradila o něco více. "Lázeňské lesy tam chtěly vysadit ovocný sad, tento návrh jsme ale zamítli. Podle našeho názoru sad na toto místo do lázeňských lesů nepatří. Nemá své opodstatnění z hlediska historie, což kaštany ano. Ty tam byly pravděpodobně vysazeny už při výstavbě Myslivny. Mají tam být," vysvětlila ředitelka NPÚ.

Leckterá zákoutí poblíž tuhnického Meteoru příliš vábně nevypadají.
Karlovy Vary věnují každé čtvrti 350 tisíc. Peníze půjdou na plány lidí

Chápe, že kaštany mají nějakou životnost. Proto navrhuje, aby ty současné prošly zdravotním řezem a dožilé byly následně nahrazeny novými.

Odbor životního prostředí i oddělení památkové péče magistrátu zatím čekají. "Odbor životního prostředí obdržel žádost o povolení kácení kaštanů u hotelu Myslivna. Protože jde o stromy v památkové rezervaci, vyžádal si pro své rozhodnutí stanovisko dotčeného orgánu – odboru památkové péče. Ten si podobně pro své stanovisko vyžádal názor Národního památkového ústavu, pracoviště v Lokti. To jsme zatím neobdrželi, čekáme na něj. Poté vydají památkáři stanovisko a odbor životního prostředí rozhodnutí ve věci," uzavřel mluvčí radnice Jan Kopál.