Kopce či zasněžené pláně v okolí Březové na Sokolovsku jsou vyhledávaným místem vyznavačů bílé stopy. V zimě sem jezdí běžkaři z celého regionu. Ideální stopu pro ně chystají a udržují nadšenci z Březové. Těm však pomalu dosluhuje stařičký skútr, a bude se muset řešit, co dál. Skútr přitom pomáhá nejen s bílou stopou, ale zdravotníkům pomohl zachránit dokonce lidský život.

„Velmi si vážíme finanční podpory, kterou zdejším nadšencům ostatní poskytují. Údržba tratí probíhá totiž takřka po celý rok. Hlavní nápor je samozřejmě v zimě. Velkou devizou je parta nadšenců, kteří tuto činnost obstarávají. Na brigádě se jich schází až dvacet a svou práci dělají zadarmo," říká starosta Březové Miroslav Bouda.
K finanční podpoře se letos připojil například Sokolov, který poslal na údržbu tratí kolem Březové 30 tisíc korun. Například na podobnou žádost od sdružení měst na Kraslicku nereflektoval.

Sokolov odmítl poslat 20 tisíc korun s tím, že jsou běžecké trasy daleko a neupravené a Sokolováci chodí běhat jinam. „Město dlouhodobě v tomto ohledu podporuje Lobzy nad Březovou, kde podle našeho průzkumu běhají lidé ze Sokolova častěji," prozradila místostarostka Sokolova Renata Oulehlová. Pár jedinců prý volí vysokohorskou Přebuz, ale většina v těch místech zamíří na dobře upravené tratě v sousedním Německu.

„Na Kraslicku také bývaly běžecké trasy v zimě často zničené od lesáků. Pokud se to změní, možná v budoucnu změníme názor a budeme přispívat," slíbil druhý z místostarostů Sokolova Karel Jakobec. Vedení Březové odhaduje roční náklady na údržbu tras na 80 tisíc korun.

„Hlavně je to ale o nadšencích, kteří tuto práci dělají. Co budeme muset řešit v nejbližší budoucnosti, je technika. Skútr už pomalu dosluhuje. Na jeho nákup se složila v minulosti řada subjektů," upřesnil Bouda.

Zajímavostí je, že sněžný skútr nejen pomáhá upravit bílou stopu, ale pomohl i zdravotníkům zachránit lidský život. V těžko přístupném terénu v lokalitě Lobzy postihla šedesátiletého běžkaře nevolnost. Muž tak zůstal se svojí manželkou uvězněn ve stopě asi tři kilometry od Březové. K místu zásahu se však členové posádky nemohli dostat. Stalo se tak až poté, co březovská radnice v rychlosti zapůjčila sněžný skútr i s řidičem a záchranáře dopravila k pacientovi.