VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdy začít se správným pohybem? Nejlépe už v mateřské škole

Karlovarsko - Běh, skok, hop a dřep. Pohyb je důležitý v životě každého člověka. Ať už dospělého, puberťáka nebo předškoláka. Na trvalý pokles úrovně pohybových dovedností u dětí si posvítil bývalý tělocvikář, nyní předseda občanského sdružení Vialin ve Vojkovicích, Zdeněk Kubálek. Vymyslel spolu s dalšími kolegy projekt „Pohyb a řeč v MŠ", který má utlumit nepříznivou situaci v mateřských školách.

25.5.2014
SDÍLEJ:

Kdy začít se správným pohybem? Nejlépe už v mateřské škole. A třeba i za pomoci různých pomůcek.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

Že je pohyb důležitou součástí každého člověka, je jasné. Vy jste vymysleli projekt, který má zvednout pohybovou a řečovou úroveň v mateřských školách. Jak vůbec nápad vznikl?

Především jsme reagovali na podněty učitelů v mateřských školách. Ty už jsou delší dobu nespokojení se situací, která je nejen v České republice. Je to hlavně celospolečenský problém. Děti dnešní doby jsou spokojené s počítačem, tabletem, v automatu si koupí sušenku a sladké pití. Potřebujeme děti učit od nejútlejších let, že život je v pohybu, ne ve virtuální realitě.

Jak jste se k projektu konkrétně připojil vy? Čím je vám blízké toto téma?

Jako bývalý tělocvikář mám velmi kladný vztah k pohybu. Abychom změnili vývoj v této oblasti, je potřeba začínat od těch nejmenších. Přišlo mi logické využít znalosti, které jsem nasbíral, abych pomohl ke změně.

Projekt se zaměřil nejen na pohyb, ale také na řečové dovednosti.

Tyto dvě oblasti spolu úzce souvisí a vzájemně se ovlivňují. Nabídli jsme zájemcům účast v projektu, který řešil obě oblasti naráz. Touto oblastí se zabýval někdo vůbec poprvé. Proto jsme se setkali s tím, že se nám hlásili nejen učitelé z kraje, ale i z jiných míst České republiky. Zájem byl obrovský, ale kurz byl určen jen pro učitele z Karlovarského kraje, takže jsme bohužel museli spoustu učitelů odmítnout.

Jak projekt probíhal a pro kolik zájemců se tedy našlo místo?

Projekt, který stál téměř tři miliony korun, nakonec mohl nabídnout místo pro 153 lidí. V sedmidenním kurzu nechyběl předplavecký výcvik, praktické činnosti v tělocvičně nebo zdravotní tělesná výchova. Abychom zjistili, jak budou naše znalosti platné v praxi, vypravili jsme se do mateřských škol, kde jsme sledovali výkonnost dětí, včetně měření zdatnosti.

Řekl jste, že projekt stál téměř 3 miliony korun. Kdo vám pomohl s prostředky na jeho financování?

Pro financování projektu jsme se snažili získat prostředky z ESF, což se nám také podařilo. Navíc se náš projekt, který byl také akreditován MŠMT, stal nejlépe hodnoceným v této oblasti v kraji.

Nepodnítily vás ohlasy k vytvoření dalšího projektu, třeba i pro zájemce z jiných krajů?

Pochopitelně. Do projektu se nám hlásili zájemci z celé republiky, kterým jsme však nemohli vyhovět. Rozhodně nás vynikající výsledky motivují pro zpracování další žádosti, ve které tentokrát myslíme na zájemce z celé ČR. Těší nás, že tak můžeme přispět ke zlepšení situace nejen u nás, ale i v dalších krajích v republice.

Štěpánka Becková

Autor: Redakce

25.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Milan Vrbata.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Aše

Policie žádá řidiče: Pokud nemusíte, nevyjíždějte

Karlovarský kraj - Husté sněžení, nárazový vítr a náledí komplikuje dopravu v kraji. Policisté proto žádají řidiče, aby vyjížděli jen v nejnutnějších případech. 

Parkovat není kde

Cheb – Kriticky málo parkovacích míst je v centru města Chebu. Nervózní řidiči si tak stěžují na chebské radnici, že nemají kde parkovat. Mnoho z nich nervózně několik desítek minut projíždí městem a shání volné stání.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

OTÁZKA PRO: Simonu Liptákovou, mluvčí města Chebu

Město Cheb připravuje další ročník divadelního plesu. Přiblížíte, na co se mohou hosté těšit?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT