Prozatím jde o dva úseky dlouhé celkem zhruba 3,8 kilometru. Náklady na jejich stavbu jsou odhadovány na téměř 35 milionů korun.

„Město vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele stezky pro cyklisty a chodce ze Sokolova do Dolního Rychnova. U stezky v délce 1,2 kilometru jsou předpokládané náklady 17 milionů korun. Zakázka jde přes E-ZAK (certifikovaný systém pro správu veřejných zakázek.) Přesto jsme ještě oslovili napřímo 13 firem. U této akce město počítá s 15 milionovou dotací,“ upřesnil místostarosta Sokolova Jan Picka.

Ve druhém případě jde o víceúčelovou městskou stezku, která propojí dvě městské části Bohemia a Starou Ovčárnu. Její délka je 2,6 kilometru a náklady na zhotovení odhadnuté na 17,6 milionu korun. „I zde počítáme s dotací ve výši 12,2 milionu korun. Poskytovatelem obou je Evropský fond pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu,“ upřesnil Picka.

Zámek Kynžvart.
Památky v kraji opět lákaly

První ze stezek spojí Sokolov s Dolním Rychnovem a nahradí současnou komunikaci pro pěší, která je v nevyhovujícím stavu. „Povede za areálem gymnázia a po průtahu Chebskou ulicí. V rámci stavby dojde dále k vybudování stání pro kola u škol a sídel firem na trase, dále bude provedena výměna dvou autobusových přístřešků za nové, bude vyřešeno nasvětlení přechodů a vybudování přechodu nového v blízkosti okružní křižovatky,“ konstatoval Picka.

Cyklostezka umožní obyvatelům Sokolova a okolních obcí dojíždět bezpečně na kolech do zaměstnání, do škol a za službami. V projektu je myšleno i na chodce, proto jsou cyklostezky připravovány jako společné pro pěší a cyklisty. Stezka Bohemia – Stará Ovčárna propojí dvě důležité části města, které v tuto chvíli postrádají jakékoliv přímé napojení, vyjma silnic pro auta. Cyklostezka povede ulicemi Tovární, Mičurinova, podél zahrad do Těšovic, překříží ulici K. H. Borovského a dále ulicemi M. Majerové a Švabinského. Poté přes Lobezský potok na Staré Ovčárně.

„Bezpečné spojení pro chodce a cyklisty je standardem v civilizovaných zemích. Uvítal bych i napojení na Svatavu, kde se napouští jezero Medard, nebo cyklostezku do Kraslic. O té se však dlouhé roky roky jenom mluví a nic se neděje,“ řekl cyklista Radek Zoul.

Celkem třikrát od pondělí do středy představili klienti se svými vychovateli své vánoční vystoupení návštěvníkům.
OBRAZEM: Mateřídouška ladí na Vánoce