Tradiční putovní akce po Karlovarském kraji přibližuje lidem život záhadami a mnoha mýty opředených nočních lovců netopýrů. V pátek se koná odchyt netopýrů u jedné z nejvýznamnějších netopýřích lokalit v západních Čechách, u středověkého dolu Jeroným. V sobotu si pak přijdou na své také děti, protože Netopýří noc na hradě a zámku Bečov proběhne s bohatým doprovodným programem i pro ně.

V pátek 1. září začíná netopýří noc u dolu Jeroným od 20:00. Dorazit ale můžete už dříve a prohlédnout si podzemí unikátního středověkého důlního díla Jeroným. „Kromě běžných časů prohlídek v 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin jsme připravili na tento den ještě mimořádné večerní prohlídky v 17, 18 a 18:30. Vstup je vždy maximálně po 10 osobách ve skupině,“ uvedl ředitel sokolovského muzea Michael Rund.

Důl Jeroným najdete mezi Krásnem a Podstráním na Sokolovsku a dopravíte se sem nejlépe vlastním automobilem. „Páteční program bude kratší,“ poznamenal Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les. Dodal, že od 20. hodiny čekají návštěvníky akce dvě přednášky. Nejprve o dolu Jeroným a nových objevech v něm a pak o životě netopýrů. „Zhruba po 21. hodině očekáváme, že ukážeme již první odchycené netopýry. Chytat se ale bude po celou noc až do brzkých ranních hodin. Přestože úspěšnost odchytu závisí do značné míry na počasí, akce se bude konat za každého počasí. Nezapomeňte vzít si proto s sebou baterku a teplé oblečení,“ poznamenal Tájek.

Návštěvníci si budou moci zblízka prohlédnout živé netopýry chycené do sítí, slyšet jejich hovory během letu díky zvukovému detektoru a dozvědět se řadu zajímavých informací o způsobech výzkumu a ochrany těchto ohrožených létajících savců.

V sobotu 2. září začíná program Netopýří noci na hradě a zámku v Bečově nad Teplou již v 18:00. Pro děti budou připraveny kreativní tvůrčí dílny pod vedením autorek dětské knihy Netopýří chmýří Veroniky Komorousové a Martiny Iblové. K nim se od 19. hodiny přidá další doprovodný program pro děti, budou si moci zahrát a zasoutěžit při aktivitách s netopýří tematikou.

Pro účastníky soutěží i dětských her budou přichystány originální netopýří ceny. Vyhodnocení a rozdání cen bude v závěru večera před 21. hodinou.

Od 18:15 každou čtvrthodinu si mohou návštěvníci s průvodcem prohlédnout obvykle nepřístupné podzemní prostory hradu a zámku, kde zimují netopýři. Celý večer bude k vidění výstava fotografií Ivana Kletečky a Přemysla Tájka s názvem Za netopýry do tajemného podzemí Karlovarského kraje a výstava o životě netopýrů.

Od 20:15 program doplní poutavá přednáška Přemysla Tájka o biologii a životních zvycích netopýrů. Před přednáškou od 19:30 se lidé mohou zúčastnit praktických ukázek sledování netopýrů a odchytu do sítí.

„S pomocí speciálního ultrazvukového detektoru nahlédneme do světa lidskému uchu neslyšitelných signálů, kterými se tito noční tvorové dorozumívají,“ dodal Tájek.

V druhé části, kdy program netopýří noci vyvrcholí po 21. hodině, je připravena prohlídka živých netopýrů chycených do sítí, jejich kroužkování a opětovné vypuštění do přírody.

Přijďte se seznámit se sympatickými nočními tvory, kteří jsou možná i vašimi nejbližšími sousedy. A nezapomeňte vzít si s sebou baterku a teplé oblečení. Vstup na obě netopýří noci je zdarma, kromě vstupu do podzemí dolu Jeroným. Sobotní akce se koná za každého počasí. Změna programu je vyhrazena. Více se dozvíte na webových stránkách Správy CHKO Slavkovský les.