Ve čtrnáct hodin byl totiž poprvé spuštěn elektronický systém žádostí o kotlíkové dotace a nikdo nevěděl, zda bude skutečně pracovat bez chyby.

Obavy byly zbytečné. Systém nejenže fungoval na sto procent, ale i žadatelé o dotace se s novinkou vyrovnali bez problémů. „V první minutě se zaregistrovalo 65 žadatelů, během deseti minut už to bylo 295 žadatelů. V té chvíli navíc bylo 328 žádostí předem připravených.

Ilustrační foto
Pořadí o kotlíkové dotace zajistí lidem místo spacáků pohodlný internet

Jsem přesvědčena, že tento způsob přijímání žádostí je pro naše občany mnohem komfortnější a důstojnější, než bylo nekonečné čekání ve frontě,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO), která může být spokojená dvojnásobně. Karlovarský kraj zahájil tuto vlnu kotlíkových dotací jako první v republice.

Příjem žádostí bude ukončen 29. března 2019. „Je to pohodlné. Nemusím nikam běžet, hádat se s těmi, kteří předbíhají, a všichni mají stejné šance,“ pochvalovala si systém Monika Nováková. Zaregistrovaní žadatelé musí do 10 pracovních dnů od podání žádosti doručit na krajský úřad potřebné dokumenty, fotodokumentaci a doklad o revizi kotle.

Ilustrační foto.
Dotace na kotlíky bez front. Kraj rozdělí 64 milionů

Dotace mohou tentokrát žadatelé získat k výměně kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za automatický kotel na uhlí a biomasu, plynový kondenzační kotel, kotel pouze na biomasu s ručním nebo s automatickým přikládáním nebo za tepelné čerpadlo. Na výměnu 700 kotlů má kraj pro žadatele připraveny 64 miliony korun, jednotlivá dotace může podle typu pořízeného kotle dosáhnout až 120 tisíc korun.

Karlovarský kraj se na elektronické žádosti o kotlíkové dotace dobře připravil a snažil se včas odstranit všechny potíže. První zátěžový test při vyplňování žádostí vytipoval asi čtyřicet problémů, které byly odstraněny. Druhého testu se zúčastnili všichni úředníci krajského úřadu. Hejtmanství také připravilo seriál informačních seminářů po celém regionu, aby lidé měli o novém systému co nejvíce informací.

O fungování systému kraj také informoval starosty, na něž se obyvatelé obcí a měst mohli s dotazy obrátit.

Rudolf Chlad (TOP 09), poslanec
Krušnohorský patriot je šéfem Horské služby