Předešlá krajská koalice v čele s ANO připravila návrh rozpočtu s příjmy 7,12 miliardy a výdaji 8,03 miliardy korun. Schodek přesahuje 907 milionů korun.

Podle hejtmana Petra Kulhánka (STAN) potřebuje nová koalice (STAN, Piráti, Místní, SNK1, VOK, ODS a lidovci) více času na jeho prostudování a případné změny po odsouhlasení vládního balíčku, kvůli němuž přijde kraj o nemalé peníze.

„Každá vláda má právo na úpravy rozpočtu,“ zdůraznil krajský radní Jan Bureš (ODS). Také jeho koaliční kolega Robert Pisár (STAN) rozpočtové provizorium obhajoval. „Není to rakovina, provizorium se dá zvládnout bez problémů,“ uvedl.

Jenomže opozice, především hnutí ANO, je opačného názoru. „Proč alespoň neschválíme dotační programy? Senioři, sportovci, ale třeba i hasiči nebudou do začátku února vědět, jaké finanční prostředky v roce 2021 dostanou,“ kritizovala Jana Mračková Vildumetzová rozpočtové provizorium. Nesouhlas s tímto řešením vyjádřila opozice žádostí o rychlejší projednání krajského rozpočtu. Už včera odeslalo 20 zastupitelů za ANO, SPD a tři členové za Patrioty (dva Karlovaráci a jedna členka za SNK1 Pokorná) hejtmanu Kulhánkovi žádost o nový termín projednání rozpočtu. Zasedání se tak musí podle zákona uskutečnit do 21 dnů od podání této žádosti.