Pec v karlovarském krematoriu dosloužila, proto je nevyhnutelná její odstávka. Znamená to tedy, že krematorium nebude přijímat nebožtíky a bude je znovu tak jako v roce 2018 převážet do Hrušovan u Chomutova. Tehdy byla situace vážná, poškozeno celé zahoření. Karlovarská kremační pec dosáhla svého maxima a vedení radnice přiznává, že to uspěchala koronavirová pandemie, kdy v souvislosti s covidem-19 zemřely v Karlovarském kraji téměř dva tisíce lidí. Nebýt pandemie, ještě nějaký čas by pec vydržela.

„Záruka na kremační pec počítá s dvanácti tisíci žehů, v tuto chvíli jich už má za sebou dvanáct tisíc osm set. Pec jsme nechali zkontrolovat znalci, kteří zjistili, že už má porušenou vyzdívku. Špatný technický stav zařízení potvrdil i další posudek,“ vysvětloval náměstek primátorky Martin Dušek (ANO).

Vrtulník W-3A Sokol, ilustrační snímek
Letecká záchranná služba v Karlovarském kraji by mohla zahájit v roce 2026

Generální oprava kremační pece vyjde město Karlovy Vary na 4,8 milionu bez DPH. Vzhledem k tomu, že jde o jediné zařízení tohoto druhu v regionu, které tedy slouží pro všechny občany Karlovarského kraje, na opravu přispěje i Karlovarský kraj. Jde o částku 1,3 milionu korun.

„Počítáme, že odstávka bude trvat šest týdnů. Počítáme s ní na letní prázdniny, a to především na červenec. V srpnu ji uvedeme do zkušebního provozu, kdy se postupně začne vypalovat, aby proschla,“ upřesnil náměstek Dušek.

Zdroj: Kopecká Jana

Pec není jediné, co karlovarské krematorium trápí. Pozůstalí si už delší dobu stěžují na neadekvátní a nedůstojný stav celé kremační budovy. „Víme o tom. Proto Kancelář architektury města uzavřela s architektonickým studiem Zigler smlouvu na zpracování konceptu. Ten by se měl týkat celkové rekonstrukce krematoria. Počítáme, že do konce června bychom měli mít podklady k dispozici,“ doplnil karlovarský radní Petr Bursík (ODS). Náklady na rekonstrukci město zatím nezná. Podle náměstka Duška půjde ale určitě o desítky milionů korun. Součástí této akce nemá být rekonstrukce jen hlavní budovy, ale celého prostranství včetně parkoviště.