Pečlivě chystané a detailně připravované oslavy tak budou muset oželet v Karlových Varech, Jáchymově, Mariánských i Františkových Lázních. Lázeňská města tyto akce, které se konají pravidelně první a druhý květnový víkend, kompletně zrušila.

„Ze zjevných důvodů jsme se rozhodli pro tento rok zahájení v takovém rozsahu, jak jsou lidé zvyklí, zrušit,“ informoval starosta Mariánských Lázní Martin Kalina (Piráti). „Jednáme nyní s představiteli církve o tom, že bychom alespoň oficiální akt svěcení pramenů v určité míře absolvovali. Protože ta symbolika je v tomto případě opravdu důležitá. Prameny jsou faktické gró Mariánských Lázní, je to součást zdraví.“ O náhradním termínu město zatím neuvažuje. „Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál. Je to ale poměrně složité. Jednotliví interpreti, kteří byli na letošek objednáni, buď už mají nasmlouváno něco jiného, nebo nevystupují. Kdybychom měli zahájení udělat v nějaké verzi, tak pouze přispěním našich vlastních sil nebo v nějakém okleštěném formátu,“ uvedl starosta.

Ve hře však je například také ukončení sezony. „Je ale předčasné v současné situaci něco podobného plánovat,“ dodal Martin Kalina.

Také Karlovy Vary, které s předstihem zahájení lázeňské sezony přesunuly z prvního květnového víkendu na poslední týden v květnu, se nyní rozhodly oslavy pro letošní rok odložit.

„Zrušení zahájení lázeňské sezóny skutečně mohu potvrdit. Bohužel nám současné podmínky neumožňují zahájení uspořádat. Vzhledem k tomu, že ani nevíme, jak to bude s možností pořádat větší skupinové akce, není možné v současné chvíli stanovit ani náhradní termín,“ konstatovala primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

I ve Františkových Lázních se v květnu zahájení lázeňské sezony neuskuteční. „Církvi jsme nabídli, zda by nám nevysvětila alespoň léčivé prameny, ale žádnou odpověď dosud nemáme,“ uvedl starosta Jan Kuchař. Doufá, že nebude muset rušit také naplánovaný festival kresleného humoru v prvním červencovém týdnu.

Ani v Jáchymově se letos zahájení lázeňské sezony ve městě ani v Léčebných lázních Jáchymov konat nebude.

Podle místostarosty Františka Holého padlo toto rozhodnutí už před měsícem. „Rozhodla o tom kulturní komise, kam byl přizván i zástupce Léčebných lázní Jáchymov. Teď ani není pro koho oslavy konat, bez lázeňských hostů je to téměř mrtvé město. Doufáme, že bychom mohli tuto akci uspořádat v srpnu a spojit jis tradiční poutí a oslavami pětistého výročí ražby tolaru,“ uvedl místostarosta Jáchymova.