VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Legendami opředené korunovační klenoty budou v lázních

Karlovy Vary - V Alžbětiných lázních bude k vidění nejhodnotnější a nejcennější český poklad, repliky českých korunovačních klenotů. Repliky, které budou mít návštěvníci možnost spatřit, vytvořil legendární český zlatník Jiří Urban, který tvořil pro britskou královnu Alžbětu II. nebo Jana Pavla II. Mezi díla, která vyrobil, patří mimo jiné také replika císařské koruny Svaté říše římské.

14.9.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv redakce

Spolu s Urbanem se na výrobě replik českých korunovačních klenotů podíleli také manželé Blanka a Matúš Cepkovi. Ti vytvořili královské žezlo.

Cílem výstavy České korunovační klenoty na dosah je ukázat veřejnosti nejen zajímavosti spojené s existencí klenotů, ale i mýty a legendy, kterými jsou opředeny. Svatováclavská koruna byla prvním korunovačním klenotem. Žezlo a jablko se k ní přidaly až časem. Karel IV. korunu nechal vyrobit před svou korunovací. Každý kámen i záhyb mají svůj symbol a význam. Nic na koruně není jen tak.

Kromě exponátů ve vitrínách budou k dispozici také zajímavé informace o korunovačních klenotech, ale i zajímavosti z jejich historie plné legend.

Výstava se také zaměří na jednu z nejdůležitějších postav české a světové historie. Na letošního oslavence Karla IV. Kromě šperků budou moci návštěvníci obdivovat další tematické předměty z období vlády tohoto monarchy, jako jsou kopie středověkých zbraní, repliky oděvů, obuvi, ale i 3D modely. Pro ty nejmenší budou připravené interaktivní prvky.

Traduje se, že by za svůj život měl každý Čech alespoň jednou na vlastní oči spatřit část Svatovítského pokladu, jehož součástí jsou právě české korunovační klenoty, které symbolizují moc a vládu českých králů. Vzhledem k tomu, že se vystavují jen jednou za pět let a dostat se na ně v té době je nadlidský výkon, vznikl projekt výstav replik, které uvidíte v Karlových Varech.

Nejcennějším kouskem je rozhodně Svatováclavská koruna. Legenda praví, že do ní byl zabudovaný trn z trnové koruny Ježíše Krista. Na samotné koruně by mělo být na 96 drahých kamenů a 20 perel.

Další legenda, o které se dozvíte více na výstavě, praví, že pokud si korunu na svou hlavu nasadíte násilím a nejste jí hodni, tak zahynete násilnou smrtí. O tom se přesvědčilo i několik nacistů. Zda to byla vůle koruny, se už asi nikdy nedozvíme. Svatováclavskou korunu mělo po právu na hlavě 21 králů.

Autor: Barbora Šmudlová

14.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ navštěvují převážně rusky mluvící a němečtí hosté, to chce město nyní změnit a přilákat českou klientelu.

Budou mít nového průvodce

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Letošní výlov františkolázeňského rybníka Ameriky má být o mnoho lepší, než to bývalo v předchozích letech. Jaké novinky jsou připravené? A kdy se vlastně výlov koná?

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení