Spolu s Urbanem se na výrobě replik českých korunovačních klenotů podíleli také manželé Blanka a Matúš Cepkovi. Ti vytvořili královské žezlo.

Cílem výstavy České korunovační klenoty na dosah je ukázat veřejnosti nejen zajímavosti spojené s existencí klenotů, ale i mýty a legendy, kterými jsou opředeny. Svatováclavská koruna byla prvním korunovačním klenotem. Žezlo a jablko se k ní přidaly až časem. Karel IV. korunu nechal vyrobit před svou korunovací. Každý kámen i záhyb mají svůj symbol a význam. Nic na koruně není jen tak.

Kromě exponátů ve vitrínách budou k dispozici také zajímavé informace o korunovačních klenotech, ale i zajímavosti z jejich historie plné legend.

Výstava se také zaměří na jednu z nejdůležitějších postav české a světové historie. Na letošního oslavence Karla IV. Kromě šperků budou moci návštěvníci obdivovat další tematické předměty z období vlády tohoto monarchy, jako jsou kopie středověkých zbraní, repliky oděvů, obuvi, ale i 3D modely. Pro ty nejmenší budou připravené interaktivní prvky.

Traduje se, že by za svůj život měl každý Čech alespoň jednou na vlastní oči spatřit část Svatovítského pokladu, jehož součástí jsou právě české korunovační klenoty, které symbolizují moc a vládu českých králů. Vzhledem k tomu, že se vystavují jen jednou za pět let a dostat se na ně v té době je nadlidský výkon, vznikl projekt výstav replik, které uvidíte v Karlových Varech.

Nejcennějším kouskem je rozhodně Svatováclavská koruna. Legenda praví, že do ní byl zabudovaný trn z trnové koruny Ježíše Krista. Na samotné koruně by mělo být na 96 drahých kamenů a 20 perel.

Další legenda, o které se dozvíte více na výstavě, praví, že pokud si korunu na svou hlavu nasadíte násilím a nejste jí hodni, tak zahynete násilnou smrtí. O tom se přesvědčilo i několik nacistů. Zda to byla vůle koruny, se už asi nikdy nedozvíme. Svatováclavskou korunu mělo po právu na hlavě 21 králů.