„Během středečního večera i noci na čtvrtek jsme se na otevření obchodů připravovali. Do uliček mezi obchody jsme například umisťovali koridory, abychom předešli případné kumulaci lidí,“ vysvětluje manažer obchodního doma Fontána v Karlových Varech Martin Nikodém. Řešení front v jednotlivých obchodech by podle něho mělo být záležitostí dané provozovny. „Ale pomáháme jim, aby to bylo jednodušší a fronta nezasahovala do prostoru jiné obchodní jednotky,“ dodává.

Fronty se tvořily například před obchodem Pepco, které nabízí levnější sortiment.

Prodavačky jsou na nápor připraveny, alespoň v to doufají. Uvědomují si totiž, že to nejhorší předvánoční šílenství mají teprve před sebou. „Už jsme to rozdýchali a snad jsme na to připravené. Lidé jsou zatím milí, ale tušíme, že atmosféra nebude asi právě klidná,“ konstatuje vedoucí prodejny Sportissimo Barbora Kloburová.

Jedním z jejich prvních zákazníků byla i Alexandra Pavlovičová. „Co vám budu povídat, přišli jsme pro teplé oblečení, protože vnučka neměla co zimního na sebe,“ poznamenává zákaznice.

To manželé Jarošovi ze Sokolova hned využili otevřené prodejny s knihami. „Jsme velkými čtenáři, takže nás velmi potěšilo, že se už se otevřela i knihkupectví. Pořídili jsme i nějaké dárky,“ vysvětlují manželé.

Nápor zákazníků zvládli i v jedné karlovarské prodejně s hračkami. Právě hračky se staly totiž během nouzového stavu a obzvláště v době před Vánoci naprosto nedostatkovým zbožím pro ty, co nevyužívají internet. „Je to mazec. Otevírali jsme v devět a už od osmi tu byla fronta. Lidé jsou jak šílení, nedodržují roušky, zlobí se na nás, že musí mít košíky a dezinfekci použije jen málokdo. A to nejhorší teprve přijde,“ říká prodavačky za přisvědčování svých kolegyň. Jmenovány si být nepřejí.

Radost z otevření mají i v karlovarské posilovně Boba, žádná sláva to ale není, protože cvičit se může jen v rouškách. „Skupinové lekce celkem běží, i když v omezeném počtu. S posilovnou je to horší. Lidé volají, objednávají se, ale cvičit se jim v rouškách zkrátka nechce,“ podotýká spolumajitelka Kateřina Procházková. Kvůli pandemii má jejich podnik velké finanční ztráty, o kompenzace už požádali. „Žádosti jsou ale hodně složité a člověk musí splnit všechny podmínky. Na jednu stranu jsme na tom lépe než konkurence, protože jsme rodinným podnikem, nemáme žádné zaměstnance a nemusíme platit nájem,. Ale tím, že v tomto oboru je celá naše rodina, všichni jsme vypadli z příjmu,“ vysvětluje podnikatelka.

Jásat z otevření zatím nemůže ale karlovarský tatér Jan Burda, protože zákazníci mají strach. „Mám prázdno, lidé nejsou. Je to opravdu bída. O kompenzace od státu jsem si požádal, ale abych řekl pravdu, nejraději bych nežádal vůbec, jen abych mohl zase normálně fungovat,“ uzavírá tatér.