„Bez technického sněhu by se u nás tentokrát nejspíše vůbec nejezdilo. Letos by se bez něj neobešel ani jeden den," řekl Deníku Petr Voráček za skiareál Plešivec.

Skiareály na Sokolovsku zažily jednu z nejhorších lyžařských sezón za poslední roky. Některá střediska totiž kvůli absenci přírodního sněhu ani neotevřela.

To je případ vleků Krajka a Saporo v Kraslicích. „Situace se opakuje ob jeden rok. Je to nepříjemná situace. Ještě nelze přesně říct, jaké to bude mít dopady. Řešením by bylo vybudování zasněžovacího systému. Jako klub si takovou investici ale nemůžeme dovolit," řekl Martin Vlček za Lyžařský klub Tatran Kraslice.

Pouhých sedm dní pak byl v provozu skiareál Lišák ve Stříbrné. „Vydělali jsme na opravu rolby, na nic jiného," krčí rameny provozovatelka skicentra Dana Izáková. „Předešlé zimy se alespoň dařilo vydělat na provoz a částečné pokrytí ztrát z let předešlých," doplnila.

Nejdéle bylo v provozu moderní Skicentrum Bublava, které disponuje zasněžováním. I tady ale o úspěšné sezóně nemůže být řeč. Sezóna totiž začala pozdě, a to až na začátku ledna, kvůli čemuž přišli vlekaři o období Vánoc a Nového roku, kdy na hory míří nejvíce lidí. „Skončili jsme na šedesáti až sedmdesáti procentech tržeb průměrné zimy," uvedl bublavský vlekař Jiří Lhota.

Nižší tržby se ale nepromítnou do investičních plánů. Bublavští vlekaři usilují o výstavbu druhé sedačkové lanovky a vybudovat chtějí i druhou přečerpávací stanici, aby mohli rychleji areál vysněžit. Celková investice se pohybuje okolo 18 milionů korun.

Skicentrum Novako bylo v provozu osmdesát pět dní, což je zhruba o patnáct dní méně než v předešlé sezoně. V současnosti nemají ještě vyhodnoceno, kolik lyžařů navštívilo v sezoně skicentrum, ale i tak se sezona vydařila.

„Rozhodně jsme vydělali. Je to sice asi o dvacet pět procent méně než loni," sdělil Deníku Jan Novák. „Rozhodně nám pomohl technický sníh. Mělo to velký vliv na sezonu a nám to hodně pomohlo," doplnil Novák. Díky tomu mohou ve skicentru Novako splnit plán modernizace a přestaví svůj dosavadní zasněžovací systém.

Stejně na tom bylo i skicentrum Klínovec, které má v plánu být v provozu až do desátého dubna. Oproti předešlé sezoně navštívilo skicentrum o dvacet procent méně návštěvníků, ale i přesto to stačí na pokrytí všech nákladů. „Před čtyřmi lety jsme investovali šest set milionů. Takže letos se bude jednat jen o základní údržbu. V plánu je odjezd z mostu přizpůsobit z červeného na modrý," informoval Adam Svačina. „Letošní sníh, co napadl, roztál, takže bychom bez technického sněhu nebyli ve stavu, v jakém jsme teď," doplnil Svačina.

O dobré situaci na Karlovarsku svědčí i to, že skicentrum Plešivec sjezdovky zavřelo tento týden v pondělí. Sezona byla tedy přibližně stejně dlouhá jako loni. Počet návštěvníků se lišil podle doby. O víkendu na sjezdovkách lyžovalo v průměru kolem dvou tisíc lidí, v týdnu kolem tisícovky a po prázdninách asi šest set lyžařů.

„Zatím nevíme, jak na tom po této sezoně jsme. Vyhodnocujeme data. Měli jsem půlmiliardovou investici, takže vzhledem k tomu kladná čísla nečekáme," řekl Deníku Petr Voráček. Vzhledem k vysoké investici na Plešivci nejsou v plánu nové úpravy. Skicentrum je nové a plně vybavené i zasněžovacími děly