Účinnou zbraň proti zlodějům dřeva mají lesníci v Karlovarském kraji. Ke skládkám vytěženého dřeva a na řadu dalších míst instalují takzvané fotopasti. Jedná se o elektronické zařízení s čidlem pohybu, které zachytí vše, co se před ním děje. Například v Kraslicích na Sokolovsku klesl díky fotopastem počet krádeží v lesích až o devadesát procent. Fotopasti si přitom začaly pořizovat i města a obce v kraji. Bojují tak například proti vzniku černých sládek.

Městské lesy v Kraslicích disponují už několika fotopastmi, které jsou schopny i ve tmě pořídit kvalitní snímek. Ředitel tamních lesů Karel Bělohlávek si je nemůže vynachválit. „Lidé si nemohou být jistí, kde fotopast je, protože jsou maskované. Lze je těžko objevit. Nenecháváme je stále na stejných místech, ale rozmisťujeme je různorodě ke skládkám dřeva nebo na další přístupové cesty v lesích," řekl Bělohlávek.

„Počet krádeží rapidně klesl. Zloději prostě mají strach, netuší, kde fotopast na ně může číhat, a tak raději nekradou. To nás těší, protože lapkové způsobují škody za tisíce korun," poznamenal s tím, že loni Městské lesy v Kraslicích zaznamenaly pouze pět krádeží.

Lesníci se kolikrát diví, kdo všechno se do lesa vydává krást. Podle jejich zkušenosti to jsou i ve společnosti slušní i movití lidé. Jsou prý schopni se hádat, že oni v lesích krást nebyli. Když pak ale lesníci vytáhnou fotografii, kterou pořídila fotopast, musí s barvou ven.

Na Sokolovsku si fotopasti pořídila i radnice v Horním Slavkově. Jedna vyjde na zhruba deset tisíc korun. Město tak chce bojovat proti tvorbě černých skládek. Obdobně je tomu i v Chebu. Město tak vyslalo signál všem narušitelům veřejného pořádku nebo vandalům.

Fotopast se v minulosti na jedničku osvědčila v Odoleně Vodě. Obyvatele tehdy znepokojila černá skládka, jejíž původce nebyl znám. Když tam strážníci umístili fotopast, netrvalo dlouho a muže, který tam stavební odpad vozil, zadrželi a předali policii. Ten pak musel skládku na vlastní náklady odstranit.