Komunitní dům pro seniory plánují vystavět i v Novém Sedle na Sokolovsku. „Máme ve městě hodně seniorů, kteří obývají na sídlišti větší byty a chtěli by do menších,“ vysvětlila starostka Věra Baumanová, proč se rozhodli pustit do stavby. Zastupitelé v lednu návrh odsouhlasili se dvěma podmínkami. Tou první bylo, že se podaří prodat pozemky v průmyslové zóně, což se podařilo. Druhou podmínkou je pak zisk dotace. „Ta je ve výši 12 milionů, což představuje 20 bytových jednotek, každá za 600 tisíc korun. Zbytek by město hradilo z vlastních zdrojů. Předpokládané zatím rozpočtované náklady jsou kolem 24 milionů korun,“ upřesnila starostka.

Město plánuje dům vystavět v městském parku na místě bývalé sklářské vily. Původní plány počítaly s domem pro seniory, malometrážními byty i společenskou místností pro mezigenerační setkávání. Dokonce i studenti loketské průmyslovky navrhovali podobu budoucího domu. Na podobné plány však nebyly dotační tituly. Dům bude sloužit především novosedelským seniorům ve věku 60 a více let a bude plně bezbariérový. Počítá se s byty o velikosti 1+1 a v přízemí i s balkonkem. Už nyní je o bydlení tady velký zájem. „Dělali jsme workshop a sbírali přihlášky. Už teď jich je kolem pětadvaceti, takže zájem je velký,“ poznamenala starostka. V současné době se zpracovává výběrové řízení na firmu, která stavbu provede. Pokud vše půjde bez problémů, v květnu se začne stavět a o rok později by byty mohly sloužit svým uživatelům.

Podobný Komunitní dům pro seniory využívají od září i lidé v Horním Slavkově. Přestavbou bývalého dětského domova tu vzniklo 17 bytových jednotek, které jsou kompletně bezbariérové, tudíž přednostně určené pro lidi se sníženou pohyblivostí.

V Karlových Varech začala v červenci loňského roku přístavba a oprava Domova pro důchodce ve Staré Roli za téměř 70 milionů korun bez DPH. Kapacita domova bude navýšena o 41 lůžek. Podle náměstka Čestmíra Bruštíka se vybuduje nejprve přístavba a následně bude opravena stávající budova. Oprava střechy, kuchyně, zázemí a odvodnění bude stát 20 milionů.

Budoucí podoba domova důchodců.Zdroj: MMKV

„Nová přístavba bude napojena na stávající objekt v každém podlaží bezbariérově. Ve vstupním podlaží nového objektu bude umístěn provoz lékaře včetně potřebného zázemí, provoz prádelny a dietologické sestry, toalety pro návštěvníky, pokoje seniorského domu a společenská místnost. Ve druhém nadzemním podlaží budou pokoje pro seniory a zázemí pro ošetřující personál, které přímo navazuje na zázemí v původním objektu. Ve třetím nadzemním podlaží jsou umístěny pouze pokoje pro seniory,“ uvedl náměstek Čestmír Bruštík.

Přístavba domova pro důchodce bude otevřena letos v srpnu a oprava stávající budovy bude dokončena na jaře příštího roku. Zkvalitnit život seniorům v Domově pro seniory na chebském sídlišti Skalka (na snímku) se odhodlal v minulém roce také Karlovarský kraj, ten na jeho modernizaci přispěl částkou 40 milionů. Za tyto peníze klienti domova získali nejen útulnou jídelnu s nejmodernějším vybavením, ale také například zimní zahradu. Navíc zde vznikla lůžka pro obyvatele, kteří trpí stařeckou demencí. V tuto chvíli pokračuje modernizace celého domova přestavbou pokojů, které by všechny měly být ve finále bezbariérové. Rekonstrukce skončí letos.