Vedení města je zamýšlelo prodat a ušetřit si tak řadu starostí s rekonstrukcí i případnými neplatiči v roli nájemců. Nyní však město změnilo názor a byty si ponechá. Jako důvod uvádí takzvané obchodníky s chudobou, kteří podle vedení radnice parazitují na občanech se sociálními dávkami. V Sokolově tvrdí, že nechtějí, aby tyto bytové jednotky koupili právě tito lidé.

„Jde především o neobsazené byty, které městu zbyly v privatizovaných domech a dále se nepronajímaly. Rada se usnesla, že je necháme opravit a budou se dále pronajímat. Původní záměr byl je prodat,“ potvrdila místostarostka Renata Oulehlová.

Jde o 18 neobsazených bytů. Jsou v lokalitách U Divadla, Hornická, Křižíkova či Slavíčkova. V některých z nich není dokonce centrální vytápění. Většinou jde o byty velikosti 2+1.

Jako jedno z prvních měst v republice přestal Sokolov vyplácet sociální dávku doplatek na bydlení. Chce tak zamezit přísunu problémových lidí do regionu. Město prozatím určilo tři lokality, kterých se to bude týkat.

Opatření obecné povahy má pomoci v boji proti takzvaným obchodníkům s chudobou.

Opatření se týká nově příchozích lidí do zmíněných lokalit. U těch stávajících však hrozí, že po uplynutí stávající smlouvy na dobu určitou dostanou novou, a i na ně se bude tím pádem pohlížet jako na nové nájemníky.

Vedení Sokolova také tvrdí, že je schopno rozšířit oblasti, kde bude toto opatření platit. To pro případ, že by spekulanti chtěli provozovat takzvaný obchod s chudobou o kousek dál.

„S úřadem práce však budeme všechny žádosti posuzovat individuálně,“ říká Oulehlová. Podle ní se kvůli sociálně nepřizpůsobivým lidem snižuje hodnota života v obci.

„Odráží se to i ve škole mezi dětmi. A to, co musí zažívat pracovníci sociálního odboru, je hodně smutné,“ konstatovala.

Na otázku, co si myslí, že bude následovat, odpovídá starosta Sokolova Jan Picka na rovinu: „Půjdou do jiných měst.“