Po počátečních problémech s projektantem se nyní řešila nosnost stropů. Je tedy možné, že dojde k posunu termínu, který byl stanoven na konec července tohoto roku.

„V objektu se pracuje a už je vidět podoba budoucích bytů a pokojů. Potřebovali jsme však statický posudek na stropy, protože jsou z jiného materiálu, než se předpokládalo. Došlo tedy k dopracování projektové dokumentace a možná dojde k posunu termínu dokončení,“ potvrdila vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Klepáčková.

Rekonstrukci za 25 milionů hradí město ze svého rozpočtu. Nechce být svázáno dotačními podmínkami při následném obsazování bytových jednotek nájemníky. Kdo bude v bytech bydlet a za kolik, vedení města ještě nezveřejnilo. Podmínky bydlení budou ještě předmětem jednání. A proč staví město jen za své?

„V podmínkách dotace byla například dlouholetá udržitelnost projektu. Omezující byly podmínky rovněž v případě výběru nájemníků, kdy dotační program, který jsme chtěli, neumožňoval bydlení pro mladé rodiny, ale jen pro seniory. Rozhodli jsme se proto financovat přestavbu objektu z rozpočtu města,“ řekl místostarosta Sokolova Jan Picka.

V objektu tak budou kromě nájemníků nadále chráněné dílny, které provozuje městská organizace Sokolovská bytová, a přibýt by mohla řada dalších užitečných potřeb. Vedení města skloňuje služby jako masér, ordinace dětského lékaře, tělocvična, společenský sál nebo malá pekárenská prodejna.

Při první žádosti o dotaci na vybudování bytů pro seniory Sokolov narazil u Ministerstva pro místní rozvoj. Tam spolu s nimi měly být i prostory pro komerční účely, které měly seniorům zjednodušit život. Šlo o zmíněné masáže či pekárnu. A právě zde město neuspělo.

Byty by se totiž musely stavebně oddělit od těchto komerčních aktivit. Tím pádem by se však odstřihlo druhé křídlo budovy od výtahu, což je naprosto nevyhovující kvůli zdravotně postiženým.