Letošním tématem je Svatba. Seminář je výsledkem práce studentů a absolventů různých oborů Univerzity Karlovy. Uskuteční se v městském domě kultury od pátku 12. do neděle 14. října a vstup je zdarma.

„Svatba jakožto přelomová životní událost, akt lásky a vášně, vrchol společné cesty dvou lidí, pečlivě promyšlený kalkul. Ale také pojem, který implikuje spojení několika mnohdy protichůdných forem, článků a jednotlivců,“ řekla o letošním tématu ředitelka festivalu Kristýna Genttnerová.

Návštěvníci budou moci zhlédnout celovečerní, krátké, hrané i dokumentární snímky. Poslechnout si přednášku a letos nově i autorské čtení. Odreagovat se při zábavném doprovodném programu či na proslulé večerní party a celý filmový víkend slavnostně zakončit na klasickém výletu po okolí se sokolovským historikem a pedagogem Vladimírem Bružeňákem.

Festival bude obsahovat české i zahraniční snímky, klasické i méně známé. Po Svatbě to bude například Nesvatbov, Svatba upírů nebo Happy-End experimentátora Petera Tscherkasského představí pár posedlý mimo jiné pojídáním dortů, filmová báseň Vincenta Moona a Antoina Vivaniho pronikne do světa muzikantů Ireny a Vojtěcha Havlových.

Zajímá může být i přednáška docenta Zdeňka Uherka Únosy nevěst v 21. století jako běžná praxe, která naváže na dokumentární snímek Hon na nevěstu, zobrazující nekonvenční námluvy mladíků v Kyrgyzstánu.
Letošní novinkou bude autorské čtení Lukáše Csicselyho, mladého scenáristy a dlouholetého účastníka sokolovského festivalu, který bude ze své knihy Svátek předčítat v kavárně Štístko.

Film Sokolov ani tento rok nebude ochuzen o zábavnou socializační aktivitu, součástí doprovodného programu bude matchmaking, během něhož si návštěvníci budou v davu hledat svůj romantický filmový protějšek.