Ještě před nástupem muže do vězení viděla Klára možnost v krátkém setkání otce a novorozeněte u soudu. „Když měl partner soud, chtěla jsem jít do soudní síně podpořit ho a alespoň na dálku mu dceru ukázat. Přestože se jednalo o veřejné líčení a soudce jsem o kontakt požádala, nebylo to kvůli epidemie možné,“ vzpomíná Klára V.

Příležitost k dalšímu setkání se zatím nenaskytla, ve věznicích panuje přísný režim. „Jsou zrušeny návštěvy, vězni komunikují s rodinami po skypu, je též prodloužena časová dotace telefonátů,“ doplňuje mluvčí vězeňské správy Petra Kučerová.

Podle rodinných příslušníků ale náhrady za návštěvy, které jinak probíhají dvakrát měsíčně, nefungují stoprocentně a vězni jsou od rodin více a více izolováni. „Za pět měsíců jsme spolu přes skype hovořili jen jednou. Volání bylo celou dobu omezené, protože se konají pod dohledem bachařů. A těch bylo kvůli nákaze a karanténě málo, takže hovory s rodinami se nekonaly,“ popisuje Klára V. „Na psychiku je to hrozný záhul, pro přítele i pro mě. Neseme to špatně všichni, “ přiznává.

Se zákazem návštěv nesouhlasí další družka odsouzeného, Milada M. Nevidí k němu důvod. „Nevím, o kolik je návštěva v rouškách větší riziko, než cesta hromadnou dopravou. Nechápu, proč by návštěvy povolené být nemohly. Rodina je přece základ státu a být půl roku bez návštěv a s omezeným dalším kontaktem je přece hrozné. Nežili jsme spolu dlouho, obávám se toho, že pokud by to trvalo déle, odcizíme se,“ obává se Milada M.

Odvolaný ředitel Karlovarského symfonického orchestru Petr Polívka.
Karlovy Vary přichystaly masopustní zabijačku, reagují lidé na odvolání ředitelů

V českých věznicích si dle sdělení vězeňské správy odpykává trest 19 300 vězňů. „Z celkového počtu je 415 pozitivních,“ vypočítává mluvčí Kučerová. Za zdmi zařízení slouží jedenáct tisíc příslušníků a zaměstnanců, aktuálně prodělává covid 353 z nich. Chod věznic podle Kučerové zasažený není. „Bezpečnost a chod věznic jsou zajištěny, současná situace nevyžaduje výpomoc ostatních bezpečnostních složek,“ doplňuje. Zda má ale případný krátkodobý nedostatek personálu v jedné věznici vliv i na komunikaci vězňů s rodinami, ale správa věznic přímo nekomentovala.

Podle rodin odsouzených panuje ve věznicích špatná nálada nejen kvůli větší izolovanosti, ale i kvůli strachu z epidemie. „Můj přítel covid-19 prodělal. Přemístili ho na karanténní patro, s čímž prý ošetřování skončilo. To ho rozčílilo, neměl pocit, že by mu byla věnována dostatečná zdravotní péče,“ popisuje Milada M. „Nemají takový přístup k informacím jako my, nevidí ten reálný svět a hrozně na ně dopadá strach,“ dodává.

Správa věznic zajišťuje lékařskou péči vězňům ve všech věznicích, přestože se sama potýká s nedostatkem zdravotnického personálu. Nemocní vězni jsou od těch zdravých separováni. „Provádíme trojfázové izolování, izolujeme nemocné, ty, kteří byli v kontaktu s nemocnými a zdravé. Jakým způsobem tato opatření probíhají z bezpečnostních důvodů sdělovat nebudu,“ doplňuje mluvčí. „Mezi věznicemi, pokud je to potřeba, probíhá výpomoc v oblasti zdravotnické péče. V rámci našich nemocnic máme covidové jednotky, kde nemocné vězně, u kterých je to potřeba, hospitalizujeme. Covidové jednotky jsme zřídili, abychom nezatěžovali civilní zdravotnický systém,“ dodává Kučerová. Vyskytují se ale i případy, kdy je nutná hospitalizace v civilní nemocnici. Vězni je opouštějí hned poté, kdy jsou schopni převozu.