"Nyní jsme v kontaktu s firmou, která zde pec instalovala a jednáme o rychlé opravě," uvedl Jiří Kopál. Kolik bude oprava stát, to zatím neupřesnil. "To musí zjistiti technici," doplnil. Kremační pec měla být původně odstavena podle plánu na konci února, ale pouze na dva dny. A to kvůli běžné kontrole zařízení. Porucha pece ale  odstávku zdrží,  podle mluvčího magistrát přibližně na týden, ale nevylučuje ani delší prodlevu. "Budeme se snažit o co nejrychlejší nápravu.  Teď budeme vozit nebožtíky do těch krematorií, kde bude volno. Předpokládáme, že smuteční obřady a rozloučení se v krematoriu konat budou," dodal mluvčí.

Hejtman Petr Kulhánek (STAN) už řešil odstavení kremační pece v krematoriu s karlovarskou primátorkou Andreou Pefeffer Ferklovou (ANO). "Budeme postupovat společně. Až bude zjištěn rozsah závady, protože kremační pec musí nejprve vychladnout, pak se domluvíme na následujících krocích," uvedl hejtman. Zatím budou zemřelí v Karlovarském kraji odváženi kyvadlovými převozy do krematorií v Liberci a v Ústí nad Labem. A to několikrát týdně.

Kremační pec byla uvedena do provozu v létě 2019, a to po generální opravě. Kvůli narůstajícímu počtu úmrtí s covidem- 19 byla v provozu téměř nepřetržitě.  Zatímco před epidemií zde zaměstnanci prováděli 200 žehů měsíčně, po útoku covidu to byl už dvojnásobný počet.

Navíc bylo krematorium i spalovací pec původně určena pro zesnulé z Karlových Varů a okolí, a tak byla také dimenzována. Jenomže sem byly sváženy ostatky zesnulých z celého kraje, na což kapacita krematoria nestačila, spalovací pec se pravděpodobně přehřála a praskla.

Kvůli náporu zemřelých proto Karlovarský kraj pronajal chladicí mobilní jednotku, aby mohli být  převáženi jinam. Původně měla být údajně umístěna v Chebu, ale nakonec byla instalována před karlovarským krematoriem. Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové to pro pozůstalé ale nebylo důstojné, proto tento chladicí box město nechalo obložit dřevem. "Pracovali na tom zaměstnanci naší příspvkové organizace Správy lázeňských lesů. Sotva jsme to dokončili, kremační pec praskla," s povzdechem uvedla primátorka.

(Čekáme na vyjádření primátorky Karlových Varů ke vzniklé situaci)