Pětadvacet, možná i třicet let hyzdí karlovarské Rybáře, lokalitu známou jako U Koníčka, torzo mototechny. Objekt se prvnímu vlastníkovi nepodařilo dostavět a další už jeho záměry nedokončili. Zrezavělý skelet je natolik odpudivý, že se několikrát umístil v žebříčku nejohyzdnějších objektů ve městě. Nyní nadešla ale chvíle, kdy by se to mohlo změnit.

Areál má totiž nového vlastníka. Stala se jím společnost Lupanov Corp, s. r. o., založená před dvěma lety. Ta má s prostorem velké plány, které zatím ale nechce přesně konkretizovat.

„Předchozích vlastníků bylo hned několik a ti se nedokázali dohodnout, co zde bude. Naše firma od nich pozemky odkoupila. Za jakou cenu? To nebudeme prozrazovat. Byla to poměrně vysoká částka. Vždyť jde o velmi lukrativní plochu a jsme si dobře vědomi, že z logistického hlediska jde o naprostou pecku v Karlových Varech,“ říká jeden ze dvou jednatelů firmy, Karlovarák Ondřej Štork.

Jak dodal, v areálu chtějí postavit poloobchodní komplex. „Samozřejmě, mototechnu zbouráme,“ slibuje jednatel Štork.

Celý komplex noví vlastníci vyčistili od tamější skládky a museli si poradit i s těmi, co si mezitím zrezavělou mototechnu vybrali za svůj domov.

Firmě už vloni v létě prodali karlovarští zastupitelé na žádost vlastníků dva sousední pozemky za 300 tisíc korun. Podle mluvčího radnice Jana Kopála šlo o přístupové parcely, které lépe zajistí novým majitelům jejich obslužnost.

Ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V
Rusové z konzulátu v Karlových Varech už se očkují Sputnikem

„Teď žádáme město o odkoupení dalšího pozemku. Pokud se díváte na mototechnu zepředu, jedná se o ten pozemek vpravo vedle ní. Má sloužit jako zázemí – například i parkoviště či bezbariérová zóna,“ vysvětluje spolumajitel.

„Posíláme na město žádosti, a pozitivní reakce nemáme. Tak nějak se s radnicí dohadujeme. Před měsícem jsem poslal druhou žádost přímo paní primátorce, odpověď jsem ještě nedostal. Osobně si myslím, že tento pozemek není pro město přínosný a důležitý. Pokud nám ho město prodá, můžeme se pohnout dál. I bez něho to půjde, ale bude to mnohem komplikovanější.“ Noví vlastníci chtějí proto osobně v této věci s představiteli magistrátu jednat.

Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) říká, že město potřebuje znát plány společnosti. „Již několikrát jsme žádali firmu, která má zájem o koupi pozemku, aby nám předložila svůj záměr, co by na daném pozemku mělo vzniknout. Ke schůzce do dnešního dne nedošlo,“ uzavírá primátorka.