„Naší snahou bude koordinovat úpravy stop, tak aby se nestalo, že turisté najednou narazí na konec trasy," řekl Deníku nestor lyžařského sportu Jan Novák, který stál u zrodu společnosti.

Rovnou ale předesílá, že její možnosti jsou omezené. „Upozorníme správce stopy, že je někde problém, ale odstranit ho už musí on," vysvětlil.

Karlovarský kraj na letošní sezonu převážně horským obcím pošle 825 tisíc korun.

Je to vždy polovina požadavku, zbytek platí sama obec. „Loni jsme na příspěvcích udělili 759 tisíc korun," uvedla pro srovnání mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková s tím, že letos se bude upravovat 304 kilometrů stop.

Dalších 400 tisíc korun dostane Klub českých turistů.

Jeho členové mají za peníze nově a přehledně označit běžecké trasy na horách.

„Podklady jsou pro to už připravené, uvidíme, jestli se značení začne provádět ještě letos a stihne se," řekl Miroslav Račko z Horské služby v Bublavě.

Právě tam se rýsuje možnost, že ke stávajícím stopám přibude ještě dalších deset kilometrů. „Teď se jedná s majiteli pozemků," popsal současný stav Račko.

Nejvíce peněz na údržbu Krušnohorské lyžařské magistrály a okolních tras dostane Boží Dar, a to 200 tisíc korun.

Suma mu musí vystačit na péči o 75 kilometrů stop. O polovinu méně dostane Jáchymov a LK Slovan Karlovy Vary. Kromě typicky horských obcí získala peníze i Březová na Sokolovsku, kde je k dispozici 30 kilometrů vyhledávaných stop.

Pro běžkaře se má po zahájení sezony rozběhnout i oblíbená služba, kde se přes web dozvědí aktuální stav běžeckých tras. Zatímco loni jich provozovatelé webu mapovali na pět desítek, teď už jich v seznamu mají 81. Lidé informace najdou na http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/.