Obyvatelé Karlovarského kraje se stále více potýkají s problémem najít praktického dětského lékaře a zubaře. V Jáchymově se stal tedy téměř zázrak, od 1. června zde totiž otevírá svou ordinaci zubařka. Ta je sice Ukrajinka, ale v České republice žije už několik let.

Ordinace je v městských prostorách a provozovat ji bude Jáchymov. Ten do rekonstrukce a vybavení objektu, který opustil bývalý dentální specialista už v červenci roku 2020, investoval téměř tři miliony korun. Krajský úřad si je vědom velkého problému s nedostatkem lékařů v primární péči v regionu, a proto zřízení ordinací finančně podporuje. Na tu v Jáchymově přispěl 600 tisíci korunami.

"Vzhledem k nedostatku praktických lékařů pro dospělé, pro děti a dorost a zubařů v regionu vyhlásil v loňském roce Karlovarský kraj dotační program na podporu vzniku ordinací těchto lékařů. V termínu od 1. února letošního roku mohly obce a města žádat o podporu. Možnost získat finance využilo město Jáchymov," informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

BÝVALÝ PICÍ PAVILÓN, dnes obecní kino.
Kyselka opravila historické kino. Chce promítat i v rámci filmového festivalu

Přestože by dostupnost praktických lékařů a zubařů měly především řešit zdravotní pojišťovny, které jsou k tomu kompetentní, kraj přišel s vlastní aktivitou a vyčlenil v rámci programu celkovou částku 1 milion korun. „O dotaci na stavební úpravy a vybavení nové zubní ordinace si požádalo město Jáchymov, které dostane z krajského rozpočtu celkem 600 tisíc korun. Jednou z podmínek pro získání dotace je to, že město má předběžně zajištěn minimální úvazek praktického či zubního lékaře na 10 hodin týdně. Navíc v případě zubního lékaře musí být splněna podmínka, že uzavřel smlouvy minimálně se třemi zdravotními pojišťovnami. Věřím, že nové modernizované zázemí ordinace bude pro lékaře zajímavou motivaci pro další působení ve městě a lidé z Jáchymova tak nebudou muset za zubním ošetřením dojíždět jinam,“ reagoval hejtman Petr Kulhánek s tím, že dotaci schválili krajští radní, odsouhlasit ji ještě musí i krajské zastupitelstvo. Zbylých 400 tisíc korun v tomto dotačním programu mohou města i obce vyčerpat v průběhu letošního roku. Kraj je připraven finanční prostředky navýšit, aby mohl uspokojit i další žadatele.

Starosta Jáchymova Bronislav Grulich vzhledem k tristní situaci se zubaři v kraji předpokládá, že služby nové zubařky využijí lidé nejen z Jáchymova. "Na stránkách města jsme vyvěsili dotazník, který slouží vlastně jako poptávka pro lidi. Tento seznam případných pacientů pak paní zubařce předáme," nastínil starosta Jáchymova.

Jana Kopecká
KOMENTÁŘ: Zloději z Kyselky by si měli škodu odpracovat

Jednání s novou jáchymovskou zubařkou přitom město zahájilo už před rokem a půl. Už tehdy se domluvili na spolupráci, zubařka si ale pro svou budoucí praxi musela vyřídit všechna potřebná administrativní kolečka včetně dohody o spolupráci se zdravotními pojišťovnami. "To vše paní doktorka má. Dokonce se jí podařilo získat smlouvu se sedmi hlavními zdravotními pojišťovnami," konstatoval jáchymovský starosta.

Město nechalo bývalé prostory zubní ordinace zrekonstruovat, položilo zde nové podlahy, udělalo nové rozvody, zakoupilo nejen nový nábytek pro potřeby zubařů, ale za 1,750 milionu také zubařské křeslo včetně rentgenu. "Ordinace zůstává v majetku města. Před 14 dny jsme si zrekonstruované prostory převzali, nyní se montuje nový nábytek a během května se bude osazovat křeslo.1. června se bude otevírat," pokračoval Grulich.

Město pro získání zubaře udělalo maximum a dokonce se vloni pustilo do rekonstrukce obytného domu na náměstíčku Na Slovanech. Šlo o zchátralý objekt, který byl dlouhé roky nevyužíván. Po jeho rekonstrukci zde má vzniknout deset nových bytů, přičemž v plánu bylo, že se nabídnou právě zubaři a pediatrovi, který rovněž v Jáchymově chybí. "Bohužel, byty ještě hotové nejsou, budou zřejmě až v srpnu. Paní zubařka ho určitě využije. Zatím bude do Jáchymova dojíždět," dodal starosta Jáchymova.