Celkem 960 miliard korun budou mít k dispozici kraje České republiky na takzvaný restart ekonomiky v postižených regionech. Na včerejší tiskové konferenci na Krajském úřadě Karlovarského kraje to oznámila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová společně s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Pro ty nejpostiženější kraje, ke kterým patří i Karlovarský, budou určeny speciální fondy.

Podstatná podle Dostálové i karlovarského hejtmana Petra Kubise je ovšem připravenost. „Některé programy se musejí vyčerpat do konce roku 2023. Pokud se chce někdo o něj přihlásit, musí mít už nyní hotovou projektovou dokumentaci včetně stavebního povolení,“ konstatovala Dostálová.

Právě připravenost bude hlavním hodnotícím kritériem při získání dotací. Tím druhým bude potom udržitelnost projektu. O příspěvky nemusí žádat jen kraj, ale i obce či samotné podnikatelské subjekty. „Jde o rekordní částku, kterou Česká republika obdrží. Počítali jsme přitom tak s polovinou,“ poznamenala ministryně. Brabec dodal, že v každém regionu je centrum, které starostům pomůže s přípravou projektu.

Vedle Karlovarského kraje je v takzvané skupině restartových krajů také kraj Ústecký a Moravskoslezský. Karlovarský je navíc znevýhodněn nejen kvůli tomu, že se v něm končí s těžbou uhlí, ale navíc se nyní potýká i s velkými finančními problémy v lázeňství. Pro tyto kraje bude sloužit výhradně fond pro spravedlivou transformaci, v němž bude 7,5 miliardy eur. V ostatních nástrojích chce Brabec restartové kraje zvýhodnit. „Konkrétně v modernizačním fondu, který bude financován z emisních povolenek. Předpokládáme, že mezi roky 2021 až 2030 se v něm nashromáždí až 120 miliard. Peníze z něho budou použity především na transformaci české ekonomiky a českého teplárenství,“ doplnil ministr pro životní prostředí.