V rámci konceptu občanské vědy, která zapojuje do výzkumu právě i veřejnost, žádají prostřednictvím webu Najdipijaka.cz o informace o nálezu tohoto parazita. Klíště byste měli po nálezu vyfotit a poslat na kontaktní e-mail uvedený na webových stránkách vědců, společně s přibližnými souřadnicemi nálezu. Klíště jim můžete zaslat i poštou ve zkumavce.

A jak pijáka poznáte? Od klíštěte obecného se piják liší pestrým štítkem, který má obvykle hnědočervenou barvu s bílou kresbou. U samců kryje štítek celé tělo, u samic jen přední část. Piják je větší než klíště, nasátá samička pak může mít až jeden centimetr. Nenasátý piják pak měří přibližně 5 milimetrů.

„Velmi nás potěšil zájem veřejnosti, ale i pozitivní nálezy pijáků. Lidé parazita bez problémů rozlišují a posílají správné fotky,“ řekl vedoucí projektu David Modrý.

Pijáci jsou nebezpeční kvůli přenosu infekčních nemocí, zejména psí babeziózy. Nakažené klíště při sání přenáší do zvířete mikroskopického parazita, který napadá jeho červené krvinky. Nemoc se u psa projevuje slabostí, zvracením, horečkou a několika dalšími příznaky. Při včasné léčbě je ale babezióza dobře léčitelná. Zvířeti se pak podávají léčiva a musí být pod stálým dohledem. Na člověka se nemoc nepřenáší, piják lidi navíc nevyhledává.

Zatímco v Polsku nebo Německu a ve většině států jižní a východní Evropy je piják hojně rozšířen, u nás tomu tak donedávna nebylo. Záznamy o výskytu parazita se týkaly jen jihovýchodu Moravy.

Výskyt parazita ale začal v posledních letech v Německu a Polsku rychlým tempem narůstat. A to byl impuls pro výzkumníky.

A co tedy dělat, když najdu pijáka u svého mazlíka? Nejlepší variantou je vyrazit rovnou k veterináři. Ten ví, jak s parazitem zacházet, a zvíře rovnou vyšetří.

Nejohroženější jsou moravští psi, kde není piják žádnou neznámou. V Karlovarském kraji zatím pejskaři narazili jen na pár jedinců.

Pijákům se daří na prosluněných trávnících, lučních porostech podél řek a potoků a na okrajích lesů. V lese nebo ve vysokých travinách ho obvykle nepotkáte.

Parazit se podle všeho šíří s pejsky, kteří cestují společně se svými pány.

„Znalost parazita a informace o výskytu jsou významné informace pro veterinární lékaře, ale i majitele pejsků. Je třeba vědět, ve kterých regionech psí babezióza hrozí a co má majitel v případě nalezení tohoto druhu klíštěte dělat,“ dodal Modrý.