Boj vypukl, strany postupně čistí své kandidátky a vznikají nová uskupení.

Politické přesuny zaznamenala i Alternativa, která získala v komunálních volbách přes 10 procent hlasů. Po změně koalice v Karlových Varech ji opustilo několik jejích členů a rezignovalo tak na účast v projektu, jehož představitelem je Jiří Kotek, který v tiskové zprávě Alternativy mimo jiné uvádí: „Protože je Alternativa profilována jako strana volebního typu, umožňuje kandidovat zástupcům různých občanských iniciativ, sdružovat zástupce z jiných neparlamentních stran a samozřejmě také nezávislým osobnostem. Za ty nezávislé se dnes vydávají staří komunální matadoři, vedle zmíněného J. Růžičky také P. Masák a V. David, kteří v tomto prostoru společně brouzdali celých 20 let, a to v různých stranických či volebních formacích. Patrně léta strávená „přešlapovaním“ v opozici jim umožnila vyhodnotit dnešní nabídku účasti s koalicí ODS jako neodolatelnou. Proto se vyhlásili za nezávislé a volební stranu Alternativa opustili, aby se mohli v jakémsi mocenském opojení zapojit,“ uvádí Kotek a v souvislosti s jejich odchodem a účasti na novém vedení Města Karlovy Vary je vyzývá, aby rezignovali na „Alternativní“ volební mandáty.

Strana Alternativa kandidovala v našem kraji v Karlových Varech, Františkových Lázních, Nejdku, Nové Roli, Žluticích, Jáchymově, Kolové a v Pile. Většina všech kandidujících byli kandidáti bez stranické příslušnosti.

„Nevidím jediný důvod proč skládat zastupitelský mandát, podařilo se nám v nové koalici vyjednat velmi kvalitní koaliční program, ve kterém je majetkové prohlášení zcela v duchu programu, za který jsme pod stranou Alternativa kandidovali. Na volebním programu jsem si odpracoval poměrně velkou část, tak znám jeho obsah velmi dobře. Ničemu jsem ale ani já ani kolegové nezpronevěřili, se stranou Alternativa odešel z našeho klubu Jirka Kotek, který si přestal rozumět s lidmi, se kterými pracoval dvacet let. Alternativu opustila i její předsedkyně, jedna z mála straniček. Pokud si Jirka Kotek něco hraje před volbami, tak je to jeho hra, a my ji hrát nebudeme,“ komentuje výzvu náměstek Růžička.

Jak již DENÍK dříve uvedl, politické přestupy se v tomto volebním roce odehrávají ve všech politických stranách a uskupeních, někde nezůstal kámen na kameni. Narozdíl od krajských zastupitelů mají méně stresu s volbami zastupitelé měst a obcí, a to pokud se nerozhodli svoje funkce rozmnožit a účastnit se boje o vliv na regionální úrovni. kandidátky.