Stejně jako jiná města v regionu se i Nejdek potýká s nedostatkem lékařů. Přitom vlastní velkou budovu polikliniky, kam se sjíždějí lidé z širokého okolí Krušnohorska. Místní zdravotní středisko navíc ještě donedávna disponovalo rentgenologem, který tam však praxi ukončil v závěru roku 2020. Spolupráci s Nejdkem rozvázal, protože se mu to nevyplatilo. Rentgen tamm fungoval dlouhá léta a nyní musí lidé se zlomeninami jezdit až do Karlových Varů.

Vedení radnice se nakonec rozhodlo, že si zakoupí vlastní přístroj a podařilo se mu sehnat i odbornou společnost, která ho bude obsluhovat. "Podařilo se nám nakonec najít provozovatele, pro nějž jsme vybudovali nové prostory na poliklinice. Rentgen jsme pořídili za dva miliony korun. Než ho ovšem spustíme, pár měsíců to ještě potrvá," říká starostka Nejdku Ludmila Vocelková.

Odhalení sochy přihlížely tisícovky Karlovaráků.
FOTO, VIDEO: Karlovy Vary mají novou sochu Karla IV.

Důvodem je totiž celosvětová krize s materiály. Nejdek má rentgen objednaný, ale ze strany výrobce došlo ke zpoždění dodávky. Rentgenové pracoviště tak město spustí až ke konci letních prázdnin. "Nedá se nic dělat. Dodávky váznou. Předpokládali jsme, že rentgen bude lidem sloužit už od konce června," poznamenává nejdecká starostka.

V Nejdku v současné době působí čtyři praktičtí lékaři pro dospělé, dva pediatři a dva zubaři. Dojíždí sem i mnoho odborných lékařů – gynekolog, očař, specialista na ORL, kožař či ortoped. Chirurg je tu denně. Městu ale schází internista a vedení radnice také začalo intenzivně shánět zubaře, protože kapacity těch současných jsou vyčerpané a navíc se blíží důchodovému věku. "Internista nám schází už dva roky. Dva zubaři pro naši spádovou oblast nestačí, řada lidí musí jezdit do Ostrova či Karlových Varů. Už jsme lékaře začali poptávat v různých lékařských časopisech. Navíc jim nabízíme benefity," vysvětluje starosta Vocelková. Jedním je například finanční podpora města pro vybudování ordinace. "Nabízíme jim ale také pozemek pro stavbu rodinného domu," dodává Vocelková.