V prvním patře bude hospitalizováno 30 mužů především s psychotickými poruchami, mezi něž patří též schizofrenie. Přízemí poslouží pro stejný počet lidí nově přijatých nebo vyžadujících psychoterapii.

Oddělení začne fungovat od příštího týdne. Prostory v přístavbě, jež vznikla na místě původního bytového domu, nabídnou kvalitnější zázemí pro nemocné i personál. „Snažili jsme se, aby pokoje odpovídaly standardům, budou tedy dvou nebo třílůžkové. Jsou zde samozřejmě místnosti pro terapie, návštěvy, ale také lékaře, psychology, psychiatry a sociální pracovníky,“ vyjmenoval ředitel nemocnice Petr Žižka.

Celková kapacita zařízení, která činí 1150 lůžek, se tím ale nenavýší. Někteří pacienti se totiž přesunou ze stávajících oddělení do pavilonu č. 32. „Zlepšíme tím především jejich komfort. Chceme, aby léčba probíhala zdárně a připravili jsme je na cestu do komunity nebo zpátky do rodiny,“ nastínil.

Žena zaútočila na Americké v Plzni kyselinou, zasahoval i vrtulník
Byl útok kyselinou omyl? Ruska tvrdí, že rváče chtěla polít vodou

Dobřany připravují sociální byty i pro duševně nemocné

Dobřany chtějí nabídnout 15 sociálních bytů v centru města. K nájemníkům budou patřit i lidé s duševním onemocněním, kteří opustí tamější psychiatrickou nemocnici. Podobný model by podle ředitele zařízení Petra Žižky měl fungovat napříč republikou.

Nabídka Dobřan je výjimečná, obvykle se lékař setkává s opačným přístupem. „Starostové a zastupitelé obcí mi nevolají, že by chtěli nemocné domů. Říkají mi, abychom si je tady spíš nechali,“ posteskl si.

Proces následné a komunitní péče, který je součástí chystané reformy psychiatrie, je podle jeho názoru velmi komplikovaný. „V terénu je síť služeb zatím minimální a těžko se buduje. Ročně se nám daří umístit pouze pár jedinců. Rozhodně nejsme proti reformě. Chceme, aby se lidé měli co nejlépe. Ale společnost na změnu bohužel ještě není připravená,“ sdělil.

V praxi často odborník naráží na to, že nemocní se nemají kam vrátit. „Kam vezmou třeba zaléčeného pacienta se schizofrenií? Domovy důchodců ho nepřijmou, protože diagnóza je pro ně vylučujícím kritériem. Rodiny je zase odmítají, společný život je komplikovaný,“ nastínil Žižka.

Modernizace hlavního nádraží ČD, rekonstrukce kolejiště a nástupiště západní část.
FOTO: Hlavní nádraží se teď mění z jihu

Připravované změny psychiatrie s obavami vyhlíží dobřanský starosta Martin Sobotka: „Bojíme se, aby nedošlo ke zbrklému řešení. Například v Itálii reforma přinesla výrazný nárůst sebevražd a velký výskyt bezdomovců.“

Právě proto je důležité zajistit pro potřebné zázemí. V současnosti budují čtyři sociální byty. Hotové budou v září a náklady dotované z fondů vyjdou na 12 milionů korun. Příští rok chtějí nabídnout dalších 11 jednotek. Sobotka chce kromě bydlení poskytnout lidem s duševním onemocněním ještě zaměstnání. Už teď se na něj obracejí podniky, jež mají nedostatek pracovních sil. „Zrovna jsme se domluvili s jednou firmou, že sem přesune i chráněné dílny,“ uzavřel.